Marek Plura, poseł Platformy Obywatelskiej, bojownik o prawa niepełnosprawnych oraz wielki admirator Śląska i śląskiej mowy został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Plurę wyróżniono za działalność na rzecz niepełnosprawnych dzieci.
Marek Plura jest Ślązakiem, katolikiem. Urodził się w 1970 r. w Raciborzu. Od urodzenia choruje na postępujący zanik mięśni, porusza się tylko na wózku elektrycznym. W wieku 21 lat wybrał życie w DPS Caritas "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie – Borowej Wsi. Dziś jest szczęśliwym mężem Ewy oraz tatą Marysi (2002) i Beniamina (2006). Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno – Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Jest grafikiem i poetą. Miłuje śląski język i tradycję, ale nie stroni też od nowoczesnej sztuki w najlepszym wykonaniu. Jest amatorem piwa i dobrego towarzystwa, nade wszystko jednak kocha rodzinę [oficjalne www]. Od 2007 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej zasiada w sejmie reprezentując Katowice.
Odznaczenie otrzymał za działalność na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Poseł jest m.in. założycielem Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci "Akcent" w Katowicach i angażuje się w walkę o prawa chorych dzieci.
Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Do tej pory otrzymało go ponad 920 osób z ponad 45 krajów, wśród nich m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Jacek Kuroń, prof. Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Irena Santor, ks. Jan Twardowski, ks. Arkadiusz Nowak, Królowa Szwecji Sylwia [źródło: wp.pl]
Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od 2007 r. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, który w 2008 r. został rzecznikiem praw dziecka.
oprac. /ps/