„Podejmijmy współpracę nad naszym wspólnym jutrem”

Raciborska uczelnia w swojej historii nawiązała współpracę z wieloma instytucjami edukacyjnymi zarówno w kraju, jak i za granicą. Naturalnym partnerem raciborskiej szkoły wyższej zdaje się być Uniwersytet Śląski w Opawie.

Nasza uczelnia w swojej dziesięcioletniej historii nawiązała owocną współpracę z wieloma instytucjami edukacyjnymi zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Naturalnym partnerem raciborskiej szkoły wyższej zdaje się być Uniwersytet Śląski w Opawie – w leżącym „za miedzą” mieście, z którym Racibórz połączony jest wielowiekowymi powiązaniami. W ostatnim czasie  JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Prof. Michał Szepelawy, przesłał na ręce Rektora opawskiej uczelni, Prof. PhDr. Rudolfa Žačka, list intencyjny, w którym wyartykułował wolę ścisłej współpracy między obiema placówkami, uzasadniając ją argumentami z dalszej i bliższej historii wzajemnych relacji opawsko-raciborskich.
      
Oto fragmenty tego ważnego dokumentu, potwierdzającego otwartość naszej uczelni, jej gotowość do łączenia wysiłków w dziele budowania szczęśliwszej przyszłości tego miejsca na ziemi:

- reklama -

„(…) Nie ma przesady w stwierdzeniu, że ten skrawek naszej śląskiej ziemi, to polsko-czeskie pogranicze, będące współcześnie fragmentem europejskiej przestrzeni społecznej, tak pieczołowicie przez nas pielęgnowanej, upiększanej, rozwijanej, chronionej, jest naszym narodowym dziedzictwem. Dodajmy jeszcze, że ten skrawek polsko-czeskiego Śląska to także obiekt badań naukowych. Świadomi jesteśmy ogromnej wartości tej przestrzeni, istnienia jej jako miejsca topofilijnego, połączonego różnymi więzami międzyludzkich relacji, w którym dochodzi do subiektywnych kontaktów człowieka aksjologicznego z jego otoczeniem. Widać to wyraziście po 1945 roku, kiedy nasze dwa państwa i narody – inaczej niż w przeszłości – zaczęły ustanawiać swój nowy ład i kreować swoją przyszłość. Dekretowana, etatystycznie pojmowana „przyjaźń” miedzy narodami oraz państwami przestała wystarczać mieszkańcom na polsko-czeskim pograniczu. Coraz częściej dochodziło do autentycznych, przyjacielskich zbliżeń  dzieci i młodzieży, grup zawodowych, organizacji i instytucji społecznych, przedstawicieli władz samorządowych, wreszcie samych mieszkańców.

(…)
Po okresie tzw. transformacji społeczno-politycznej doszło między narodami naszych państw do zbliżeń dotąd niewyobrażalnych. Szczególnie mocno zaktywizowały się społeczności lokalne. I co ważne – kontakty te nabrały cech autentyczności, gdyż coraz częściej realizowane były w imię wspólnych interesów. Niespełna dziesięć lat później po tzw. transformacji – 28 września 1998 roku – powołano do życia Euroregion SILESIA. Aktem tym dano wyraz politycznej woli daleko idącej współpracy. Nade wszystko jednak kierowano się lokalnym pragmatyzmem i oddolną ludzką tęsknotą za swobodą i wolną przestrzenią (…). Euroregion dzisiejszy jest miejscem znaczącym i – używając zarchaizowanego pojęcia – mającym swój genius loci. Od tego momentu ziemia opawska z Opawą i raciborska z Raciborzem – stały się jakościowo innym fragmentem europejskiej przestrzeni. Tu maja swoje siedziby –Uniwersytet Śląski w Opawie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu. Dwie uczelnie! Tak blisko siebie leżące, a tak dotąd odległe!
(…)

Jak sądzę, dysponujemy – wspólnie – znaczącym potencjałem i wolą dzielenia losu bratnich środowisk uczelnianych, by podjąć współpracę w zakresie następujących obszarów:

– prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych, wspieranych środkami Euroregionu SILESIA, w zakresie tematyki społeczno-humanistycznej, artystycznej, kultury zdrowotnej i fizycznej oraz edukacyjnej, (…);
– diagnozowanie przejawów społecznego komunikowania się i współdziałania dzieci, młodzieży oraz dorosłych obydwu stron;
– wypracowywanie stałych (…) obszarów współpracy pracowników naukowo-badawczych obu uczelni (…);
– wspólne organizowanie dorocznej imprezy uczelnianej
– np. jako święta kultury studenckiej

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr nr 3 (52) / marzec 2012

 

 

 

   Eunomia nr 3 (52) / marzec 2012

 

       Czytaj również:

          – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

          – inne artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj