Rozpoczęło się Triduum Paschalne Wielkiego Tygodnia

Od Niedzieli Palmowej do niedzieli wielkanocnej trwa w Kościele Katolickim Wielki Tydzień. Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni w tym tygodniu począwszy od Wielkiego czwartku do Wielkiej Soboty.

Wielki Czwartek rozpoczął się poranną mszą św. w katedrze opolskiej na pamiątkę ostatniej Wieczerzy Pańskiej z udziałem kapłanów z wszystkich parafii diecezji opolskiej pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Czai tzw. „Krzyżmo”. Podczas uroczystej liturgii nastąpiło poświęcenie olejku który potem księża zabrali w odpowiednich naczyniach do swoich parafii. Służy on przez cały rok  do sakramentu chrztu i namaszczenia chorych.

- reklama -

Wieczorem tego samego dnia odprawione zostały w świątyniach parafialnych  Msze św. wielkoczwartkowe na pamiątkę spotkania Jezusa z  apostołami w Wieczerniku. Wtedy  Chrystus ustanowił Przenajświętszy Sakrament kiedy podnosząc chleb powiedział: „To jest ciało moje a na wino wskazał- to moja krew…”. A gdy oznajmił  swoim uczniom „ Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”, ustanowił jednocześnie Sakrament Kapłaństwa.

 

Wielki Czwartek jest więc również świętem kapłańskim. W tym dniu księża odprawiają tylko jedną Mszę św. Jest to też święto kapłańskie. Podczas mszy przed ofiarowaniem milkną organy i dzwony. W dalszej części liturgii zastępują ich dźwięk drewniane kołatki aż do ceremonii Wielkiej Soboty. Po Eucharystii Przenajświętszy sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy w kościele gdzie wierni biorą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

Wielki Piątek kojarzy nam się przede wszystkim z tradycjami Grobów Pańskich. Do rozpowszechnienia kultu Bożego Grobu przyczynili się zakonnicy zwani bożogrobowcami. Groby Pańskie usytuowane są w różnych miejscach świątyni: w prezbiterium, na ołtarzu głównym,w nawie bocznej lub na środku kościoła. Czasem spotyka się specjalnie wybudowane kaplice boczne lub kamienne groty z figurami zmarłego i złożonego w grobie Chrystusa.

 

Boże Groby powinne znajdować się w miejscach spokojnych, cichych, pomagających wiernym w skupieniu i refleksji rozważać mękę Pańską. W wielu polskich świątyniach Groby Pańskie co roku mają inną oprawę plastyczną, zawierającą często symbolikę  wydarzeń historycznych lub współczesnych czy też zachowań i wad społecznych.

 

Ale najważniejsza jest liturgia Triduum Paschalnego w Wielki Piątek która składa się z liturgii słowa śpiewanego i mówionego.Rozważa się w niej się Mękę Pańską i śmierć Chrystusa na krzyżu.  Potem odbywa się obrzęd całowania krzyża wystawionego przed głównym ołtarzem. Po udzieleniu wiernym Komunii św. Przenajświętszy Sakrament zostaje przeniesiony w monstrancji do Grobu Pańskiego i tam jest wystawiony do adoracji. Symbolizuje to złożenie ciała Chrystusa do grobu. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św.  Adoracja przed Bożym grobem  w wielu kościołach trwa przez całą noc aż do ceremonii Wielkiej Soboty. Często wartę pełnią przy grobie strażacy lub przedstawiciele innych zawodów.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, spokoju, zamyślenia i refleksji nad znaczeniem i sensem męki Zbawiciela. W tym dniu tradycyjnie wielu rodziców lub opiekunów odwiedza z dziećmi Boże Groby w okolicznych świątyniach. Na Śląsku spotyka się jeszcze zwyczaj obdarowania dzieci słodyczami  po wyjściu ze świątyni, jako nagrodę Pana Jezusa za całowanie krzyża, czyli oddania hołdu Chrystusowi ukrzyżowanemu.

 

Wieczorem, podczas uroczystych ceremonii Wielkiej Soboty, odbywa się święcenie ognia, wody i świecy paschalnej. Liturgia jest bardzo bogata w słowie i śpiewie lektorów. Potem wierni przez całą noc adorują Przenajświętszy Sakrament a grobu pilnują nadal strażacy lub przedstawiciele innych służb mundurowych aż do poranka wielkanocnego kiedy odprawiana jest uroczysta Msza św. resurekcyjna z procesją wokół kościoła na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa. Coraz częściej parafie łączą ceremonie Wielkiej soboty z resurekcjami.W ten sposób w sobotni wieczór kończą  się obchody Triduum Paschalnego i rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W poranek pierwszego święta wielkanocnego, po Mszy św., tradycyjnie rodziny przy stole  składają sobie życzenia  i spożywają wielkanocne śniadanie z pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę.  Niektórzy zapraszają do stołu również osoby samotne, często z najbliższego otoczenia. Jest to miły gest ludzkiej dobroci i miłości, której ciągle uczy nas Kościół poprzez słowa Chrystusa.Radość ze Zmartwychwstania Pańskiego ma udzielać się wszystkim, bez względu stopień zamożności i status społeczny.Dlatego Kościól ciągle przypomina o miłości bliźniego i wspomagania ludzi biednych, często wykluczonych społecznie. Dla Boga wszyscy jesteśmy równi.

 /K.N./

 

 

——————————————————

 

 

Nauki przedmałżeńskie Racibórz

Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.

Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj