Nie pal przy mnie, proszę

0

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, […]
Że nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego…”W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła została zaproszona do udziału w II edycji programu profilaktyki antytytoniowej pt. „Nie pal przy mnie, proszę”. Program adresowany był do uczniów klas I-III szkoły podstawowej, a zainicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.
Głównym celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Naszym zadaniem było wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą, jak też propagowanie zdrowego stylu życia. Chcieliśmy też uświadomić dzieci, że palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Realizację programu rozpoczęliśmy w grudniu 2011 r. od poinformowania rodziców i uzyskania zgody na udział dziecka w programie. Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych o tematyce zdrowotnej. W ramach programu zaprosiliśmy do współpracy pedagoga szkolnego i pielęgniarkę szkolną, która przeprowadziła pogadanki w klasach na temat szkodliwości palenia i palenia biernego. Zorganizowaliśmy też konkurs plastyczny pod hasłem „Nie pal przy mnie, tak bardzo cię proszę”. Prace konkursowe zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Dla uczniów klasy trzeciej zorganizowano quiz pt. „Zdrowym być-to zdrowo żyć”.
14 kwietnia 2012 r. odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Na tę uroczystość zostali zaproszeni rodzice, uczniowie wraz z nauczycielami oraz pani Aleksandra Foryś pracownik Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu – koordynator powiatowy programu.
Uczniowie klas I-III przygotowali na tę okazję inscenizację pt. „Papieros to nie to”, ukazującą zgubne skutki palenia.
W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu. Po uroczystości uczniowie klasy trzeciej wyruszyli z transparentami nawołującymi do rzucenia palenia ulicami naszej dzielnicy. Przemarsz ulicami był rodzajem protestu przeciwko paleniu, a jednocześnie stanowił uwieńczenie realizowanego programu.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom dorośli pomyślą o rzuceniu palenia, a ci dużo młodsi, gdy już dorosną nigdy nie sięgną po papierosy. Koordynatorem programu w szkole była pani Teresa Przybyła.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here