Radni pytali starostę o bezpieczeństwo na drogach

0

Sprawy związane z drogami i bezpieczeństwem na nich zdominowały interpelacje podczas majowej sesji rady powiatu. Na problemy z drogami na swoim terenie zwracali uwagę radni Plura, Malcharczyk i Klimanek.

Rozpoczął Plura z informacją o niebezpiecznym odcinku drogi wojewódzkiej 919 na terenie Kolonii Renerowskiej. W ostatnim czasie doszło tam do trzech poważnych kolizji drogowych, których wspólnym mianownikiem była nadmierna prędkość. Dzieci dochodzące do przystanku autobusowego, wobec braku chodnika, wg słów radnego idą dosłownie biegnącym poboczem rowem, ale i to nie gwarantuje bezpieczeństwa. Pokazał to ostatni wypadek w tym miejscu, kiedy samochód przejechał kilkanaście metrów właśnie rowem, nim zatrzymał się na mostku. W spowolnieniu przejeżdżających samochodów nie pomaga nawet fotoradar (a raczej jego atrapa), gdyż jest ustawiony przy samym wyjeździe z terenu zabudowanego. Działania władz gminy Kuźnia Raciborska w celu poprawy bezpieczeństwa nie znajdują zrozumienia w Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

- reklama -

 

Druga droga o której wspomniał Plura znajduje się przy wjeździe do Jankowic. Balustrada dźwiękochłonna mająca zwiększyć bezpieczeństwo samochodów powoduje jednocześnie zagrożenie dla pieszych, którzy nie mają jak tamtędy przejść. Plura poprosił o wsparcie powiatu dla gmin bezskutecznie dobijających się do ZDW.

 

Temat kontynuował Leonard Malcharczyk, upominając się o przejście dla pieszych na wysokości ulicy Nowej w Pawłowie. Zarządzający drogami powiatowymi odmawiają przejścia w tym miejscu, gdyż nie ma tam chodnika. Malcharczyk chciał dowiedzieć się, czy istnieje możliwość obejścia tego przepisu. Jako ostatni Marceli Klimanek upomniał się o remont DK 45 w Studziennej, czyli ul. Bogumińskiej, która zwłaszcza przy skrzyżowaniu z Opawską jest poniszczona, a przez to niebezpieczna.

 

Starosta Adam Hajduk obiecał wesprzeć autorytetem powiatu u zarządców dróg wszystkie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o pasy w Pawłowie, to problem wg słów starosty nie jest taki prosty, ale zapewnił, że również postara się przyjrzeć mu bliżej.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here