Sprzęt dla strażaków ze środków Funduszu

0

Wyposażenie trafi do 11 komend w całym województwie, m.in. Rybnika, Katowic, a także Cieszyna. WFOŚiGW w Katowicach przekazał na ten cel ponad 5,7 mln zł.

W trakcie, zorganizowanych 5 czerwca w Katowicach, obchodów 20-lecia Państwowej Straży Pożarnej uroczyście przekazano śląskim strażakom jedenaście nowych specjalistycznych samochodów ratowniczych i gaśniczych. Wartość nowego sprzętu to ponad 12 mln zł.

- reklama -

 

W kosztach strażackich zakupów partycypował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczając na ten cel ponad 5,7 mln zł, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskano 2,3 mln zł a z samorządów ponad 3 mln zł. Nowy sprzęt trafi do komend straży pożarnej w Będzinie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Cieszynie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Myszkowie, Pszczynie, Rybniku i Tychach.

 

Najważniejszym nowym nabytkiem jest nowoczesna, sterowana komputerowo drabina z systemem tłumienia drgań przęseł. To druga tego typu drabina samochodowa w Polsce. Częścią jej wyposażenia jest kosz ratowniczy, który pomieści więcej osób niż wcześniej montowane kosze. Drabina ma 40 metrów wysięgu i może bez problemu skutecznie ratować ludzi uwięzionych nawet na 12. piętrze budynku. Wart 2,5 mln zł sprzęt trafi do komendy w Bielsku-Białej. Ponadto strażacy otrzymali m.in. cztery agregaty pompowe dużej wydajności, w tym mobilny zestaw do wody zanieczyszczonej, przydany m.in. w akcjach powodziowych.

 

Wśród nowych nabytków są m.in. dwa ciężkie samochody kwatermistrzowskie z żurawiami hydraulicznymi oraz samochody ratowniczo-gaśnicze do ograniczania stref skażeń. Są też auta rozpoznawcze z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego oraz lekki samochód ratownictwa technicznego, przeznaczony do usuwania skutków poważnych awarii.

 

 

W ciągu ostatnich czterech lat WFOŚiGW dofinansował zakupy śląskich strażaków na kwotę ponad 54 mln zł. – Z naszych doświadczeń wynika, że środki przeznaczone na wsparcie straży pożarnej to jedne z najlepiej zainwestowanych pieniędzy – powiedziała, wręczając kluczyki do nowych wozów bojowych, Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

 

 

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale z okazji jubileuszu 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymali je strażacy i ludzie zasłużeni dla ochrony przeciwpożarowej. Wyróżnienie za działalność na rzecz krajowego systemu ratownictwa gaśniczego otrzymał Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Na wniosek Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach złotą odznakę zasłużonego dla pożarnictwa przyznano prezes Gabrieli Lenartowicz.

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here