Zbiornik Racibórz Dolny leży i kwiczy

3

NIK przeprowadził audyt w sprawie realizacji projektu. Wyniki są miażdżące. Przekroczone terminy, przepadłe środki unijne, marnotrawstwo.

"Gazeta Polska Codziennie" dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła audyt  "Projektu ochrony  Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry za 2001r." Projekt zakładał przede wszystkim budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny . Pierwotnie miał on zostać ukończony w 2014 roku, jednakże dzisiaj mówi się już o 2017 roku.

- reklama -

Koszt inwestycji wzrósł o 1,2 mld zł do astronomicznej kwoty 3,22 mld zł. Co gorsza, w tak opóźnionej budowie nie będzie można liczyć na środki unijne, gdyż kończy się programy, w ramach których można było uzyskać środki na tę inwestycję. Potrzebne będą nowe źródła finansowania.

 

 

Racibórz wciąż nie jest i nie będzie przygotowany na powódź.

W 2011 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zmarnował 264,2 tys. zł na dwukrotne zlecenie tych samych prac związanych z przygotowaniem przez zleceniobiorcę wniosku o wydanie pozwolenia na budowę Zbiornika Racibórz. Ponadto RZGW nie sporządził pełnej i aktualnej dokumentacji projektowej, także nie zdobył zezwolenia na realizację inwestycji. Nie wybrał również wykonawcy robót. Wszystkie wynikłe w tej sprawie opóźnienia są w dużej mierze zależne właśnie od uchybień po stronie RZGW.

 

 

Tymczasem wciąż nie wykupiono wszystkich gruntów potrzebnych pod budowę zbiornika. Brakuje również pełnego projektu inwestycji. Oprócz zabezpieczenia przeciwpowodziowego zbiornik ma również kapitalne znaczenie gospodarcze dla Raciborza i regionu. Bez ukończenia zbiornika i zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, trudno spodziewać się wielkich inwestycji w terenach Ostroga przyłączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

oprac. /żet/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. Racek

  Cóż…władze miasta i gminy pewnie i tak są dumni z siebie i swego gospodarowania …..co tam zbiornik! przecież następna powódż może nas nawiedzi za 100 lat! – ONI na to liczą,bo ich kadencja mija !
  …a w dawnych powodzianach żyje nadal strach przed wielką wodą ..

 2. zalany

  Aleście się wysilili z tym opracowaniem tematu:-[ Strategiczna inwestycja dla tego regionu zajmuje raptem kilka przepisanych z GPC linijek, a Prezydent Miasta, jeśli dobrze pamiętam, niedawno trąbił, że budowa ruszy za chwilę z kopyta.
  No ale i tak lepiej niż na pozostałych portalach, gdzie królują rozgrywki 3 ligi i krasale z drewna:-S

 3. olany

  Sprawa, nie tylko zbiornika p-powodziowego, zaistniałych rozbieżności między publicznie głoszoną nieprawdą przez wladze miasta i powiatu a oficjalnymi komunikatami instytucji rządowych (NIK), wymaga zbadania przez Prokuraturę ! ! !
  Tymczasem w interesie redakcji portalu jest ustalenie mechanizmu powstania takiej rażącej „pomyłki” podawanej w kolejnych informacjach na portalu – ktoś tu kpi z powodzian i ich zywotnej sprawy zagrożenia powodziowego w Raciborzu i okolic. Sprawa wymaga wyjaśnienia i to w trybie pilnym.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here