Dla uczestników ten projekt był niczym terapia

Przez kilka miesięcy uczyli się porozumiewać ze sobą i obalali stereotypy. Zarówno osoby słyszące jak i niesłyszące przyznają, że uczestnictwo w projekcie "Live – Talk – Sign" (zdjęcia) było dla nich niczym terapia.

– Wcześniej miałam problem z porozumiewaniem się z osobami słyszącymi. Bałam się kontaktu w nimi. Teraz już nie mam oporów przed rozmową z osobą słyszącą – mówi jedna z uczestniczek projektu "Live – Talk – Sign", którego podsumowanie odbyło się 6 września na Zamku Piastowskim. Uczestnicy projektu przez kilka miesięcy spotykali się, by porozmawiać o problemach które ich dotykają. – Uczyliśmy się porozumiewać, uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych, ale przede wszystkim dużo rozmawialiśmy. Podczas jednych z zajęć rozmawialiśmy o stereotypach dotyczących relacji osób niesłyszących ze słyszącymi. Okazało się, że osoby słyszące uważają niesłyszących za gorsze, a osoby niesłyszące uważają, że słyszący mogą ich oszukać – mówi Joanna Jędraszczyk, koordynator projektu.

- reklama -

 

 

 

 

 

Jak mówi Irena Białuska, edukator języka migowego podsumowanie tego projektu dało możliwość pokazania, że osoby słyszące i niesłyszące mogą razem żyć. Podczas podsumowania opowiedziano między innymi o problemach z jakimi muszą na co dzień spotykać się osoby niesłyszące. Szczególnie dużo uwagi poświęcono komunikacji. – Osoby słyszące nie rozumieją niesłyszących. Jest to największy problem – dodaje Irena Białuska. Nie wszystkie osoby slyszące mają bowiem świadomość, że aby porozumieć się z osobami słyszącymi wcale nie trzeba znać języka migowego. Często wystarczy wyraźnie wypowiadać słowa, gdyż niesłyszący mogą odczytać słowa z ruchu naszych ust. Dobrym sposobem jest również napisanie na kartce, tego co chcemy przekazać osobie niesłyszącej. Nie wszyscy słyszący znają te sposoby, dlatego często unikają kontaktu z niesłyszącymi. Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas festiwalu. Nie zabrakło także prezentacji efektów pracy uczestników projektu.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here