
Ratownicy z Polski i Czech nie tylko będą prezentować raciborzanom jak udzielać pierwszej pomocy. Pod ich okiem wszyscy chętni będą mogli ukończyć szkolenie w tym zakresie.
Wydarzenia jakie miały miejsce podczas powodzi w 1997 i 2010 roku potwierdziły, że jednym z najważniejszych czynników przeciwdziałania ich skutkom, oprócz budowy odpowiednich zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz systemów wczesnego ostrzegania i alarmowania, jest wyszkolenie i wyposażenie w odpowiedni sprzęt służb ratowniczych. Dostrzegając problem niewystarczającego wyszkolenia i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, miasta: Krawarz i Racibórz wystąpiły do Funduszu Mikroprojektów o dofinansowanie własnych projektów, które w dalszej perspektywie zapewnią pełną skuteczność prowadzonych działań a tym samym właściwe bezpieczeństwo mieszkańców.
19 września w godzinach 12.00 – 16.00 na raciborskim rynku w ramach projektu zostaną przeprowadzone pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu strażaków ochotników z Brzezia, Markowic, Sudołu i Miedoni oraz Krawarza, z wykorzystaniem zakupionego sprzętu ratownictwa medycznego. W trakcie pokazów zostanie również podpisane przez Prezydenta Miasta Racibórz i Starostę Miasta Krawarz porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami pomiędzy miastami partnerami projektu.
Program pokazów
12.00 – otwarcie pokazów
12.10 – prezentacja uczestników pokazów , OSP, SDH Krawarz, przekazanie sprzętu ratownictwa medycznego
12.20 – podpisanie porozumienia o współpracy Miast Krawarz i Racibórz w dziedzinie zarządzania kryzysowego i ochrony ludności
12.30 – 15.00 – pokazy pierwszej pomocy z użyciem sprzętu medycznego w wykonaniu strażaków i ratowników z Raciborza i Krawarza
12.30 – 15.45 – szkolenie dla ludności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników WOPR z Raciborza
14.00 – „Podaj rękę”, konkurs: rzut rzutką do koła ratunkowego,
15.00 – Quiz dla uczestników pokazów
16.00 – podsumowanie, wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów konkursów
/p/





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)





![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





