73. rocznica napaści ZSRS na Polskę na Jeruzalem

8

Dzisiaj przypada 73. rocznica napaści ZSRS na Polskę. Kilka zniczów i wiązanka kwiatów pod pomnikiem Sybiraków na cmentarzu Jeruzalem nadają obchodom rocznicy w Raciborzu jeszcze bardziej przygnębiający charakter.

Tegoroczne obchody upamiętniające 73. rocznicę napaści ZSRS na Polskę miały wyjątkowo przygnębiający przebieg. Nie było odprawianej co roku na Cmentarzu Jeruzalem Mszy Świętej w intencji Sybiraków. Zabrakło również gości, w szczególności młodzieży.

- reklama -

 

Kwiaty pod pomnikiem Sybiraków złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia "Ruch Społeczny Dobro Ojczyzny". Pamięć Sybiraków uczcił również poseł Henryk Siedlaczek.

 

 

Maria Cycaj i Zofia Sus pod pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Jeruzalem ubolewały
przede wszystkim nad brakiem młodzieży, której nie uczy się nie tak odległej historii.

 

 

W imieniu Przewodniczącego Związku Sybiraków w Raciborzu Mieczysława Susa hołd ofiarom sowieckiej napaści oddała jego żona – Zofia Sus. Wspólnie z Marią Cycaj, która wraz z rodziną została wywieziona na Sybir po 17 września 1939 roku, ubolewały nad brakiem młodzieży na cmentarzu w tym szczególnym dniu.

 

– Co się z nami stanie, jeśli młodzież nie będzie znała historii? – pytały. – Dyrektorzy szkół powinni przyprowadzać młodzież i uczyć ją historii. Czas spędzony tutaj również byłby bardzo ważną lekcją dla młodych ludzi – podkreślały.

 

Starsze panie pocieszały się dniem jutrzejszym – Mszą Świętą za poległych, którą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawi kapelan "Solidarności" ks. Stanisław Małkowski. Mszę zaplanowano na 18 września o godzinie 18:00 (więcej na ten temat>>>). Po mszy będzie odbędzie się również spotkanie z ks. Małkowskim.

 

/żet/

- reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Szkoły powinny brać udział w takich uroczystościach. Walor edukacyjny wyjścia na cmentarz w takim szczególnym dniu, spotkania się z osobami, które pamiętają tamte czasy, posłuchania ich i porozmawiania z nimi jest dalece większy niż organizowanie nudnej akademii w szkole (chyba że akademia byłaby fajna). Bez historii to kurki i wrony nas rozdziobą…

  Ps. nieuczony, wpisz sobie w przeglądarce skrót ZSRS i nie zaśmiecaj ważnego tematu takimi komentarzami. miłego

 2. cytat z pierwszego wyniku z Google’a:
  [quote]PRL zmienił nasz język, a III RP niezbyt gorliwie chce odwrócić to
  skażenie i powrócić do lepszej tradycji II RP. Proponuję, by Blogpress
  zrobił mały przyczynek do „odkażania” języka i żebyśmy konsekwentnie
  używali w dyskusjach skrótu ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik
  Sowieckich) zamiast ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich)
  za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba odniesienia się do tego tworu.
  Oczywiście zachęcam każdego do używania skrótu ZSRS także w każdych
  innych okolicznościach i tłumaczenia innym, dlaczego to ważne :)[/quote]

 3. Co za gramatyczno loksekalny analfabeta pracuje w redakcji? Co to za zlepek słów na Polskę na Jeruzalem? Co wynika z samego tytułu: 1) że właśnie przypada 73 rocznica napaści na Polskę, 2) że mamy 73 rocznicę napaści na Jeruzalem, 3) że w Polsce znajduje się Jeruzalem ( a nie w Izraelu), 4) że jednocześnie napadnięto i Polskę i Jeruzalem. Czy autor wie jak brzmi pełna nazwa miejsca, w którym obchodzono 73 rocznicę napaści? Jeśli tak, to niech ją stosuje.

 4. Ciekawe, kiedy jakieś oszołomy zminią nazwę Niemiecka Republika Demokratyczna na Dojczowa Republika Demokratyczna? Związek Radziecki i nic innego, bo wszystko inne jest przekręcaniem przeszłości… I z kim tu się uczyć historii, skoro niektórzy odróżniają jej od histerii?!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here