Wszystko drożeje, ale najwolniej na Śląsku

2

GUS przeanalizował ceny towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2012r. Na Śląsku ceny rosły najwolniej, ale w wielu obszarach wzrost cen w naszym regionie był zdecydowanie wyższy, niż w pozostałych w województwach.

 W I półroczu 2012 roku utrzymał się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Choć generalna dynamika wzrostu uległa obniżeniu w porównywanych okresach (w I półroczu 2011 roku wzrost cen wyniósł 4,2 proc.). Cieszy fakt, że najwolniej ceny rosły na Śląsku – o 3,5 proc, choć w niektórych obszarach wzrost cen na Śląsku był najwyższy.

- reklama -

 

W II kwartale br najbardziej dynamicznie rosły ceny jajek  – o  47,4 proc, przy czym na Śląsku wzrost ten był najwyższy w kraju i wyniósł 57,9 proc. W ujęciu rocznym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowym w II kwartale 2012 roku wyniósł 3,7 proc. (wobec 7,2 proc. w roku 2011). Na Śląsku odnotowano wyższy niż przeciętnie wzrost cen jogurtów, śmietany, napojów i deserów – o 5,2 proc. wobec 5,1 proc. wobec średniej krajowej.

 

Obniżki cen dotyczyły odzieży i obuwia. Na terenie całego kraju odnotowano spadek cen średnio o 4,1 proc., przy czym najwyższe obniżki były na Śląsku – o 7,2 proc. Spadły również ceny cukru i warzyw – o 12,6 proc. i 11,4 proc.

 

Na terenie całego kraju wzrosły ceny opału o  7,1 proc., przy czym największy wzrost cen odnotowano znowu na Śląsku – o 10,1 proc. Śląsk królował również we wzroście cen usług transportowych – 11,3 proc. wobec 8,5 proc. średniej krajowej.

 

Wzrosły również ceny  mieszkań – 5,9 proc, usług kanalizacyjnych i wody – o 10,6 proc., wywozu śmieci – o 6,4 proc., energii elektrycznej i cieplnej – o 5,9 proc. i 5,7 proc., artykułów i usług związanych ze zdrowiem – o 3,8 proc., transportu – o  8,3 proc., edukacji o 5 proc., rekreacji i kultury o 1,1 proc.

 

Badania, opublikowane w raporcie "Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw", przeprowadził Główny Urząd Statystyczny.

 

/żet/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. pawel

    jajka przebijaja wszystko, teraz jajecznice to chyba tylko na swieta mozna sobie zrobic 😀

  2. ja teog nie czaje, jak cena za opal na SLASKU moze tak rosnac?:D

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here