A.Plura: Licea powinny być ograniczane

0

Członkowie powiatowej komisji oświaty są zgodni, że liczba uczniów ogólniaków jest zbyt wysoka. Zamierzają to zmienić. Czy radni przetrzebią licea w dążeniu do wzmocnienia zawodówek i techników?

Podczas czwartkowych (20.09.2012) obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatu Raciborskiego radni zgodzili się, że ilość oddziałów w liceach ogólnokształcących jest zbyt wysoka. Krzysztof Ciszek zauważył, że obecnie uczniów jest o wiele mniej niż w przeszłości, a liczba klas w liceach zdecydowanie przewyższa tę z lat ubiegłych.

- reklama -

 

 

Zdaniem Adriana Plury nauczyciele i dyrektorzy ogólniaków mają mocne argumenty przeciwko ograniczeniom – chęć uczniów do nauki w nich i wciąż bardzo wysoką zdawalność matur. Mimo to przekonywał – Musimy ograniczyć ilość oddziałów. Oberwiemy, ale oberwiemy jeszcze bardziej, jeśli niczego nie zrobimy. Trzeba dokonać zmian. Ja widzę jeden kierunek – licea powinny być ograniczane. Musimy pracować nad strategią rozwoju oświaty.

 

 

Nieco inne spojrzenie zaprezentował Andrzej Chroboczek. – Wydaje mi się, a mam do tego nosa, że w przyszłości uczniowie będą chodzić głównie do liceów ogólnokształcących, a zawód będą zdobywać na kursach – zauważył wicestarosta.

 

 

 

Marek Kurpis przypomniał członkom komisji, że do podobnych wniosków dochodzili
w czasie poprzednich obrad i wniósł o wyznaczenie konkretnych terminów, tak aby
  w przyszłości nie mówić znowu tego samego.

 

 

 

 

– Teraz wszystko będzie szło w drugą stronę. Zawód, a potem liceum ogólnokształcące. Zawód, a potem matura. W tej chwili priorytetem polityki państwa jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i technicznego. Jeśli jest niż, a nie maleje ilość dzieci w liceach, to musi być niższy poziom. Zamknięcie po jednym oddziale w liceach to dobry ruch – nie ustępował przewodniczący komisji.

 

 

Artur Wierzbicki zaproponował inne rozwiązanie, które zwiększyłoby zainteresowanie gimnazjalistów technikami i zawodówkami. – Skopiujmy program rządowy promocji kierunków technicznych na studia. Niech starostwo wdroży taką akcję na poziomie gimnazjalnym . Pokażmy rodzicom i dzieciom, że dobrze jest mieć zawód, a potem i tak można iść na studia. Skorelujmy te działania z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Promujmy takie kierunki jak automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka. – proponował radny Wierzbicki.

 

 

/żet/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here