PWSZ w Raciborzu wkroczyła w nową dekadę istnienia

0

Kilka miesięcy temu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu obchodziła 10-lecie swojego istnienia, a dziś w uczelnianej auli uroczyście świętowano inaugurację kolejnego roku akademickiego (zdjęcia).

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Na uroczystość przybyło mnóstwo gości między innymi prezydent miasta wraz z zastępcami, starosta powiatowy, radni, ksiądz biskup Jan Kopiec, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni wyższych z innych miast oraz z Czech. W swoim przemówieniu rektor PWSZ w Raciborzu, Michał Szepelawy zwrócił uwagę na sylwetki Piotra Skargi, Janusza Korczaka oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego. Osoby te rektor wybrał nieprzypadkowo, ponieważ rok 2012 ogłoszono rokiem ich pamięci. – Wszystkie te postaci są dla nas wzorem. Swoją postawą Korczak przypominał nauczycielom o tym, by dziecko czy studenta stawiać zawsze w części centralnej.  Kraszewski może być wzorem dla młodych, gdyż od naszych studentów nie wymagamy tylko wysiłku umysłowego ale także zaangażowania w życie naszej uczelni. Piotr Skarga natomiast był patriotą, a nasza szkoła nie działa przecież w próżni. Podejmujemy wiele działań służących lokalnej społeczności – mówił rektor Szepelawy.

- reklama -

 

 

 

 

Rektor opowiedział zebranym o zmianach, jakie w ostatnich miesiącach zaszły w uczelni. Wprowadzono nowy kierunek Architektura i urbanistyka, wyremontowano budynek Domu Studenta, pływalnię oraz wybudowano windę w budynku głównym – to tylko niektóre z nich. Niedługo, jak zapowiedziano podczas inauguracji uczelnia chciałaby także kształcić na kierunkach – fizjoterapia, turystyka i ekonomia. – Wprowadzamy kierunki techniczne, gdyż chcemy utrzymać równowagę między tymi kierunkami a kierunkami humanistycznymi – dodał rektor. Uroczystość była również okazją do złożenia gratulacji i życzeń na nowy rok akademicki. Skorzystał z niej między innymi ksiądz biskup Jan Kopiec. – Już po raz jedenasty uczestniczę w inauguracji roku akademickiego w tej uczelni. przez ten czas zauważyłem, że ziemia raciborska wykazuje niezwykłą prężność, jeśli chodzi o zdobywanie edukacji – mówił biskup. Głos zabrał również poseł parlamentu europejskiego, Bogdan Marcinkiewicz. Ten zwrócił uwagę na kształcenie techniczne i podkreślił, że bardzo dobrze, że uczelnia rozwija się w tym kierunku, bowiem dla absolwentów takich kierunków z pewnością znajdzie się miejsce na rynku pracy. Prezydent, Mirosław Lenk skorzystał z okazji i całej kadrze i gronu pedagogicznego złożył życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Najważniejszym punktem programu uroczystości, szczególnie dla studentów pierwszego roku, było ślubowanie. W tym roku nabór wypadł dobrze i dzięki temu kilkuset nowych osób rozpocznie naukę w murach raciborskiej uczelni.  

 

 

Inauguracja była także okazją do wyróżnień. Z okazji jubileuszu, 50-lecia pracy zawodowej rektor wręczył nagrodę Gabrieli Kapicy, wieloletniej pracownicy uczelni. – Praca w zawodzie nauczyciela to całe moje życie. Mam nadzieję, że wykorzystałam ją dotychczas najlepiej jak mogłam – mówiła jubilatka. Podczas uroczystości gratulowano także nowym doktorom i doktorom habilitowanym. Wręczono również nagrodę za najlepszą, ubiegłoroczną pracę dyplomową. Otrzymała ją Karolina Szulc, która zajęła się tematem żywienia dzieci w wieku przedszkolnym. Na zakończenie, tradycyjnie zebrani mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego.

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here