M. Lenk: podatki rosną, bo chcemy żeby Racibórz był piękny

0

Przyszłoroczne podatki w Raciborzu wzrosną średnio o 4 proc. Wyjątkiem jest jeden z podatków gruntowych, który wzrośnie o 20 proc. Skąd ta nagła zmiana i na co miasto zamierza przeznaczyć dodatkowe środki?

Podczas posesyjnej konferencji prasowej prezydent Mirosław Lenk odniósł się do kwestii podwyżek podatków w 2013 roku. Podatki od nieruchomości wzrosną średnio o 4 proc., choć w tym wypadku wyjątkiem jest podatek od "innych gruntów", który wzrośnie o 6 groszy na metrze kwadratowym, czyli o 20 proc. w stosunku do aktualnej stawki. Jak prezydent tłumaczy tę znaczącą podwyżkę?

- reklama -

– Jeśli mamy robić porządek z gospodarką wodami opadowymi, z rowami melioracyjnym, to musimy z czegoś to robić. Spółka wodna w żadnym razie tego problemu nie rozwiązuje. Wydajemy na to kilkaset tysięcy złotych rocznie, powinniśmy wydawać pewnie kilka milionów, bo potrzeby są ogromne, więc to i tak nie wystarczy. Niemniej jednak może skutecznie poprawić nasze działania. Ta podwyżka dotyczy głównie mieszkańców dzielnic ościennych Raciborza i właśnie w stosunku do tych podatników będą kierowane nasze działania z wpływów z tytułu tej podwyżki – wyjaśnia prezydent Raciborza. – Podkreślam, że my tę stawkę notowaliśmy na dość niskim poziomie od lat. Wkrótce rozważymy w jakim tempie powinniśmy dochodzić do stawek maksymalnych [ustalenie wysokości podatków od nieruchomości leży w gestii gmin, jednakże maksymalne stawki ustala ministerstwo finansów – przyp. red.], tak jak robią to inne gminy – kontynuował temat znaczącej podwyżki Mirosław Lenk.


Spekulacje na temat wprowadzenia w Raciborzu "podatku od deszczu" okazały się niesprawdzone.

– Wszyscy jako mieszkańcy mamy oczekiwania, żeby mieć dobre drogi, chodniki, żeby świeciły lampy, żeby nasze rabaty i parki pięknie wyglądały. Z czegoś musimy to finansować i robimy to przede wszystkim z podatków. W najbliższym czasie nie przewidujemy żadnych nowych podatków ani opłat – wyjaśnił kwestię podwyżek podatków i spekulacji na temat  ewentualnego wprowadzenia nowych form opodatkowania mieszkańców Raciborza prezydent.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

– Ktoś schronisku i miastu zrobił wielką krzywdę, wręcz prowokację dziennikarską. To nie Marriott, to schronisko, szpital i hospicjum, ale psom nie dzieje się krzywda – twierdzi prezydent w odniesieniu do reportażu o głodzonych psach.

 

Burzliwa dyskusja wywiązała się na zorganizowanym po interwencji portalu www.raciborz.com.pl spotkaniu zespołu konsultacyjnego ds. aktualizacji strategii rozwoju Raciborza. Jaki będzie Racibórz w 2020 r.?

 
 
 

Racibórz wnioskuje do RPO WSL o dofinansowanie – 4 mln zł – uzbrojenia terenów miasta włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Póki co, wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną.

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here