Prąd i ciepło z metanu

WFOŚiGW w Katowicach wsparł budowę instalacji energetycznej wykorzystującej metan z wyrobisk kopalnianych do produkcji prądu i ciepła w V Zakładach Energetyki Cieplnej znajdujących się przy kopalni Wieczorek w Katowicach. 

3 grudnia Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, symbolicznie uruchomiła nową instalację. Jej zbudowanie było możliwe dzięki wsparciu tej inwestycji preferencyjną pożyczką ze środków Funduszu w wysokości ok. 4 mln złotych.

- reklama -

 

 

 

 

Instalacja składa się z kotła o mocy cieplnej 6 megawatów i dwóch gazowych agregatów prądotwórczych o mocy elektrycznej 1,5 megawata i mocy cieplnej 1,6 megawata każdy. Zasilana jest mieszanką gazową doprowadzoną do elektrociepłowni rurociągiem o długości 2,2 km i średnicy 400 mm ze stacji odmetanowania kopalni Staszic. Wytworzone ciepło zasili dwie kopalnie („Murcki-Staszic” i „Wieczorek”) oraz trzy osiedla: Giszowiec, Nikiszowiec i Wysockiego, gdzie mieszka ok. 40 tys. ludzi.

 

 

 

 

 

Według założeń sprzed budowy instalacji, gazociągiem ma płynąć 800–900 metrów sześciennych metanu na godzinę. Rocznie to ok 5 mln metrów sześciennych gazu, który do tej pory traktowany był jako odpad i wypuszczany do atmosfery. Teraz – jak podkreślają przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego – zmieni się on w użyteczny i atrakcyjny towar.

 

 

 

 

Po zbudowaniu nowej instalacji wyłączono dwa zasilane węglem stare parowe kotły i wysłużony turbogenerator parowy. Teraz udział węgla w spalaniu spadł do zaledwie 18–20 proc. W powietrze trafi więc mniej pyłów i tlenków węgla. Nowe gazowe silniki wyprodukują też dwa razy więcej energii elektrycznej.

 

 

 

 

Eksperci wyliczyli, że zastosowanie w Elektrociepłowni „Wieczorek” metanu do produkcji prądu i ciepła zmniejszy rocznie emisję pyłów o ok. 13 ton, dwutlenku siarki o ok. 142 tony, tlenków azotu o 41 ton, tlenku węgla o 59 ton, a dwutlenku węgla ok. 16 tys. ton.

 

To druga taka instalacja w grupie KHW. Napędzane metanem silniki działają już w kopalni Mysłowice-Wesoła, trwa także budowa nowoczesnej stacji odmetanowania w kopalni Wujek-Śląsk. Podobne instalacje działają już w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej.

 

W ciągu ostatnich 10 lat WFOŚiGW dofinansował budowę 7 takich zadań w kwocie ponad 35 mln zł. Całkowity ich koszt to ok. 100 mln zł. Dzięki temu możliwe było zagospodarowanie 50 mln metrów sześciennych metanu. Pozwala to na zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery rocznie o 90 ton pyłów, 950 ton dwutlenku siarki i 160 tys. ton tlenków węgla.

 

Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW podczas konferencji w kopalni Wieczorek mówiła, że są to dziś najbardziej pożądane instalacje i projekty pokazujące, że górnictwo można spostrzegać także jako ekonomicznie i ekologicznie opłacalną część gospodarki. Oprócz ewidentnych efektów ekologicznych wykorzystywanie metanu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej pozwala na wprowadzanie w kopalniach węgla nowoczesnych, innowacyjnych technologii, wykorzystujących gospodarczo, do tej pory niebezpieczny dla ludzi, gaz – stwierdziła G. Lenartowicz.

 

/s/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj