Racibórz – Wodzisław: gdzie niższe podatki?

0

Zmiany podatkowe 2013 roku dotyczą w głównej wysokości danin narzucanych przez rząd, ale zmiany dotyczą również podatków lokalnych. Gdzie w powiatach wodzisławskim i raciborskim są one najniższe? Nowy rok za pasem. Rady gmin kończą prace nad przyszłorocznym budżetem. Nie wszystkie gminy powiatów raciborskiego i wodzisławskiego korzystają z maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele kontrowersji wśród mieszkańców powiatów raciborskiego i wodzisławskiego wzbudzają kwestie podwyżek stawki podatku od nieruchomości. Gdzie mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą najmniej, a gdzie najwięcej? W poniższym zestawieniu uwagę zwraca przede wszystkim chlubna – wysoka – częstotliwość występowania w poszczególnych kategoriach gmin powiatu wodzisławskiego jako tych, które posiadają najniższe stawki podatkowe.

- reklama -

Najtaniej mieszka się w Radlin, gdzie mieszkańcy zapłacą zaledwie 0,63 zł/m2. Tanio jest również w Rudniku i Pszowie (0,65 zł/m2). Na przeciwległym biegunie znajdują się Godów, Gorzyce, Krzanowice i Kuźnia Raciborska, gdzie stawka wynosi 0,71 zł/m2.

W warunkach panującego w Polsce ucisku fiskalnego liczy się każdy grosz. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorców, którzy płacą bardzo wygórowane stawki podatku od budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Różnice pomiędzy poszczególnymi gminami są znaczne. Najtaniej prowadzi się działalność gospodarczą w Gminie Marklowice, gdzie obowiązuje stawka 16,82 zł/m2. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, których działalność prowadzona jest w zabudowaniach o metrażu nieprzekraczającym 350m2. Większe przedsiębiorstwa muszą płacić 22,82 zł/m2. Relatywnie mało zapłacą również przedsiębiorcy działający w gminie Godów (17,98 zł/m2) i Mszana (18 zł/m2). Najwyższe stawki obowiązują w Raciborzu (22,28 zł/m2), Kuźni Raciborskiej (21,98 zł/m2) i Wodzisławiu Śląskim (21,89 zł/m2).

Osobna stawka obowiązuje przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym. Tego typu działalność najbardziej opłaca się w gminie Lubomia (6,58 zł/m2). Przedsiębiorcy parający się tym rodzajem działalności W Marklowicach, Kornowacu, Nędzy, Krzyżanowicach i Rudniku zapłacą 10,65 zł/m2).
Odmienne stawki podatku od budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarcza dotyczą tych przedsiębiorców, których profil działalności związany jest ze świadczeniem usług zdrowotnych. Patrząc pod kątem wysokości opodatkowania najlepiej prowadzi się taką działalność w gminie Kornowac, gdzie obowiązuje stawka 4,36/m2. Inaczej jest w pozostałych gminach, choć różnice nie są zbyt wielkie: najdrożej (4,63 zł/m2) jest w Godowie, Gorzycach, Marklowicach, Rydułtowach, Mszanie, Rudniku i Krzyżanowicach.
Najniższa opłata za grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą obowiązuje w gminie Krzyżanowice (0,72 zł/m2). O 16 groszy więcej zapłacą za grunty przedsiębiorcy działający w Mszanie i Nędzy. Kategoria pozostałych gruntów dotyczy głównie właścicieli domków jednorodzinnych. Najmniej zapłacą ich właściciele w gminach Radlin (0,27zł/m2), Marklowice (0,28 zł/m2) i Mszana (0,29 zł/m2). Najdrożej jest w Krzyżanowicach (0,43 zł/m2).

/Wojciech Żołneczko/

Artykuł pochodzi z GazetaInformator.pl nr 128.

Polecamy również inne artykuły z Gazetainformator.pl.

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Rada powiatu przyjęła dziś budżet na przyszły rok. Nieco skromniejszy niż poprzednie, mimo to starosta jest umiarkowanym optymistą. – Choć czasy są trudne, wydaje się, że to budżet dobry – podkreśla.

 

Rada miasta przyjęła dziś budżet na 2013 rok. W dyskusji nad dokumentem szereg uwag zgłosił radny Robert Myśliwy, czym zirytował przewodniczącego Tadeusza Wojnara: – Już godzinę pan przemawia, proszę kończyć – nakazał.

…  Zarzucił prezydentowi Ryszard Frączek. Jego zdaniem również strefa ekonomiczna nie wypali, stąd odmówił poparcia budżetu na 2013 rok. Prezydent Lenk zapewnia, że na aquapark go stać.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here