Harcerze z Raciborza pojechali pomóc Polakom na Kresach

0

Trzech harcerzy z raciborskiego ZHR wzięło udział w przedsięwzięciu "Akcja Paczka": zebrali żywność i pojechali na Kresy aby pomóc żyjącym tam polskim rodzinom.

W tym roku na Kresy udała się trójka harcerzy z Raciborza. Wyjazd nie był przeznaczony dla każdego, ponieważ wymaganiem było skończone 16 lat oraz posiadanie ważnego paszportu. Z Raciborza, wraz z paczkami, musieliśmy przybyć do Katowic, skąd wyruszyliśmy prosto do miejscowości Sambor (Ukraina). Wraz z nami jechali jeszcze harcerze i harcerki z Bytomia, Bielska i Opola.


Na zdjęciu raciborscy harcerze z Ukrainką.
- reklama -

Z samego rana przybyliśmy na miejsce i zaczęliśmy odwiedzać polskie rodziny żyjące w Samborze. Tuż przed południem udaliśmy się do Drohobycza, gdzie dalej zajmowaliśmy się paczkami. Mieliśmy również chwilę na zwiedzanie okolicy. W Drohobyczu czekał nas nocleg zorganizowany w polskich domach. Trzeba przyznać, ze ludzie byli bardzo gościnni i życzliwi. W niedzielę pojechaliśmy do Lwowa, by odwiedzić Cmentarz Orląt Lwowskich, pójść na Mszę do katedry oraz chwilę pospacerować po centrum miasta.


Cmentarz Orląt Lwowskich.

Wyjazd był dobrą okazją do poznania sytuacji Polaków na Kresach. Do teraz pamiętam starszą panią, która z powodu niedomagania leżała już w łóżku i modliła się o śmierć. Wzruszający był jej płacz po naszej wizycie. To może dość dramatyczny przykład, ale wydaje mi się, że jasno pokazuje jak ważna jest dla tych ludzi świadomość, że tu w Polsce się o nich pamięta.

/Krzysztof Bajerski HO, publ. żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

Polecamy również:

Raciborska drużyna harcerzy "Karacena" najlepsza na Śląsku

Raciborska Drużyna Harcerzy "Karacena" im. Króla Jana III Sobieskiego brała udział w VI Zlocie Górnośląskiej Chorągwi Harcerzy ZHR (zdjęcia), który odbywał się w Bierach niedaleko Bielska Białej.

Szlachetna paczka: zrób coś szlachetnego dla sąsiadów

W latach poprzednich raciborzanie mogli doświadczyć pomocy w ramach projektu Szlachetna Paczka. W tym roku mają możliwość odwzajemnienia – i to wobec swoich sąsiadów.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here