
Kornelia Lach znalazła się w gronie 3100 wyjątkowych i interesujących kobiet, których biogramy znalazły się w encyklopedii Who is Who of European Women. Znajdują się z niej biogramy kobiet z pięciu europejskich krajów.
Sylwetka Kornelii Lach znalazła się w leksykonie Who is Who of European Women. Zaprezentowano w nim sylwetki 3100 kobiet z Austrii, Niemiec, Polski, Czech i Słowacji. Kornelia Lach pochodzi z Krzanowic, ale bardzo silnie związana jest z Raciborzem. Należy bowiem do Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego i działa społecznie na tym terenie. Jakie jest jej motto życiowe? – Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od Was nie wymagali – mówi.
Nie wszyscy mogą dotrzeć do tej ciekawej publikacji. Poniżej publikujemy notę biograficzną, która znalazła się w leksykonie:
Z.: nauczyciel, dyrektor.
N F.: Zespół Szkół w Krzanowicach.
DZ.: zajęcia z folklorystyki opisowej na kierunku: filologia polska na Uniwersytecie Opolskim, 2005-08 prowadzenie zajęć z dydaktyki edukacji regionalnej na IV i V roku kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, 2007-08 prowadzenie zajęć dydaktycznych: seminarium dyplomowe, promotor prac licencjackich na kierunku: pedagogika w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.
AS.: 47-470 Krzanowice, ul. Akacjowa 1.
DU.: Racibórz, 16.01.1960. W.: 1978 matura w LO im. J. Kasprowicza w Raciborzu, tytuł magistra filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, 2000 studia podyplomowe w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości w oświacie na AE w Katowicach, 1999 st. dra n. humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa na Wydz. Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
K.: 1979-99 nauczyciel w Szkole Podstawowej w Borucinie, 1999-2000 dyrektor Gimnazjum w Krzanowicach, od 2004 dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
SO.: rozpropagowanie w szkole i regionie idei korczakowskich i ich twórcy, autorstwo hymnu szkolnego: „Janusz Korczak – przyjaciel dzieci”, stworzenie Izby Regionalnej w Borucinie z 500 eksponatami, zorganizowanie warsztatów o tematyce regionalnej dla studentów z kół naukowych uniwersytetów: opolskiego, palackiego (Czechy), preszowskiego (Słowacja) i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
P.: 3 recenzowane prace zwarte: „Wierzenia, zwyczaje i obrzędy. Folklor pogranicza polsko czeskiego” (Wrocław 2000 i 2004), „Sto lat parafii Borucin. 1906-2006” (Opole 2006), „Kapliczki i krzyże przydrożne w Krzanowicach” (współautor z Jolantą Draganek-Cybulską, Racibórz 2006), ok. 20 artykułów naukowych w ogólnopolskich pismach naukowych, m.in. „Lud”, „Literatura Ludowa”, „Annales Silesiae”, „Etnolingwistyka”, „Twórczość Ludowa”, „Zeszyty Naukowe Uni¬wersytetu Opolskiego. Folklorystyka”, ponad 20 referatów na międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konferencjach na¬ukowych (Cieszyn, Opole, Bielsko-Biała. Olsztyn, Kraków, Wałbrzych, Racibórz, Prudnik, Polanica Zdrój, Krzanowice, Pietrowice Wielkie, Tworków), ON.: Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1990, 2008), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2005), Srebrny Krzyż Zasługi (2000), Nagrody Kuratora Oświaty w Katowicach (1997,2003).

/p/




![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)
![Ada Tril prezentuje teledysk do singla „Atacama” [WIDEO] Ada Tril](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/03/ada-tril.jpg)

![119 wolontariuszy wyjdzie na ulice Raciborza podczas 34. Finału WOŚP [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/wosp-raciborz.jpg)
![Jak przygotować miasto na zmiany klimatu? Racibórz konsultuje plan działań [ZDJĘCIA] mpa raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/mpa-raciborz-1-1.jpg)




![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)









![Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/warsztatownia-magdaleny-franicy.jpg)
Z tego co mi wiadomo, to każdy może mieć swoje miejsce w who is who pod warunkiem, że zapłaci za swoją obecność. Co prawda dostać się można z polecenia, ale to nie żaden problem, aby takie polecenie załatwić 🙂 Z tego co pamiętam, to mi 3 lata temu proponowano wpis za 1230 zł brutto 🙂