
Choć zwyczaj posypywania głów popiołem w Środę Popielcową pochodzi z VIII wieku, to dopiero w XI wieku stał się on obowiązujący w Kościele Katolickim zgodnie z decyzją ówczesnego papieża Urbana II. Oznacza skruchę i pokutę.
W religii katolickiej Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu który trwa aż do wielkiej soboty. Jest to dzień pokuty i zadumy nad sensem ludzkiego życia w kontekście męki, cierpienia, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wiele osób podejmuje też jako formę pokuty różne zobowiązania wielkopostne jak np. zerwanie z nałogami, pomoc biednym, pogodzenie się z bliźnimi, rezygnacja z różnych przyjemności itp. Zgodnie z piątym przykazaniem kościelnym w wielkim poście katolików obowiązuje zakaz udziału w zabawach i dyskotekach.
Podczas obrzędu posypywania głów popiołem lub naznaczania krzyżyka na czole kapłan wymawia słowa: „ Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”. Zawarta jest w nich prawda naszego, ziemskiego pielgrzymowania. Popiół pochodzi ze święconych gałązek w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową, spalonych na ognisku pod kościołem podczas ceremonii paschalnych w Wielką Sobotę.
Kościół przypomina o zachowaniu w Środę Popielcową postu jakościowego (bezmięsnego) oraz ilościowego (trzy posiłki, w tym jeden do syta). Dotyczy to osób od 7 roku życia. Mimo, iż tego dnia udział we Mszy św. nie jest obowiązkowy to jednak kościoły są przepełnione. Wiele osób we Mszy św. uczestniczy tylko w wielkie święta, jakim jest m.in. Środa Popielcowa. Posypmy więc głowy popiołem. Tradycyjnie uczynią to kapłani po Mszach św.
/K.N./
——————————————————
Nauki przedmałżeńskie Racibórz
Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.
Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.






![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)

![Spotkania wigilijne dla seniorów i osób samotnych w gminie Krzyżanowice [ZDJĘCIA] spotkania wigilijne gmina krzyzanowice](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/spotkania-wigilijne-gmina-krzyzanowice.jpg)



![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/dr-Mateusz-Sobeczko-mgr-Patrycja-Tomiczek-ks-Franciszek-Blachnicki.jpg)
![Dla tych, o których nikt już nie pamięta. Akcja wolontariuszy Polski 2050 w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/wolontariusze-polska-2050.jpg)





Miną,ł Popielec. Już Wielki Post. Czy to czujesz? Czas jest nieubłagalny.
A my obojętni.Kierują nami media.,..Ludzie zacznijcie myśleć.Dokąd Zmierzamy?