RZGW w Gliwicach przesłał raciborskim radnym informacje dotyczące samego zbiornika Racibórz Dolny jak i wpływu jaki jego budowa wywrze na faunie i florze, a także lokalnym krajobrazie.
Aktualnie trwają prace przy wycince drzew na terenie planowanej budowy zbiornika. Polder ma mieć powierzchnię 26,3 km2, z czego 23,3 proc. znajdzie się w granicach administracyjnych Raciborza, 34,7 proc. gminy Krzyżanowice, 1,4 proc. gminy Kornowac, a 40,6 proc. gminy Lubomia.
Zapora czołowa zbiornika znajdzie się od strony północnej kilkaset metrów poniżej rozwidlenia Odry na dwa koryta: Odry Miejskiej i Kanału Ulga, od strony wschodniej czasza będzie ograniczona nasypem linii kolejowej Markowice – Olza, a od strony zachodniej nasypem linii kolejowej Racibórz – Chałupki. Całkowita długość zapory czołowej wyniesie 4000 m. Zbiornik oplecie 12 km dróg serwisowych.
Realizacja inwestycji nie wywoła istotnego pogorszenia jakości powietrza atmosferycznego. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaznacza, że na etapie funkcjonowania polderu wystąpią oddziaływania akustyczne, jednakże ich charakter będzie krótkookresowy, lokalny, powtarzalny, a co za tym idzie – mało uciążliwy. RZGW w Gliwicach dostrzega w budowie zbiornika negatywny element, jakim będzie wprowadzenie do krajobrazu obwałowań polderu, jednakże problem ten został zminimalizowany dzięki wytyczeniu wałów przy wykorzystaniu ukształtowania doliny Odry, skarp tarasów zalewowych i istniejących nasypów kolejowych i drogowych.
Ponadto w strefie oddziaływania prac znajdzie się 16 stanowisk archeologicznych. Obiekty te są bezpośrednio zagrożone zniszczeniem w wyniku planowanych prac. – W celu ich skutecznej ochrony niezbędne będzie wykonanie ratowniczych badań archeologicznych – zauważa dyrekcja RZGW w Gliwicach.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
H. Siedlaczek: zielone światło dla zbiornika Racibórz Dolny!
Poseł Henryk Siedlaczek informuje o zielonym świetle Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Co jeszcze dzieli nas od rozpoczęcia prac przy budowie zbiornika?
Zbiornik Racibórz Dolny: Wojewoda wydał pozwolenie na budowę
Po 15 latach oczekiwań wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wydał pozwolenie na budowę zbiornika Racibórz. Inwestor, czyli RZGW, już we wtorek może ruszyć z pierwszymi pracami ziemnymi. Zbiornik ma być gotowy w 2017 roku.
Zbiornik Racibórz: Co nas czeka?
Wczoraj wojewoda śląski wydał pozwolenie na budowę zbiornika. Dziś radni powiatowi dowiedzieli się, jakie będą następne kroki w realizacji inwestycji, której zakończenie szacowane jest na 2017 rok.
Prezydent Komorowski przestraszył się pogody?
Raczej nie dojdzie do skutku spotkanie w Lubomii, na którym Bronisław Komorowski z wojewodą śląskim mieli przedstawić aktualne plany budowy zbiornika Racibórz. Ze względu na pogodę przylot prezydenta odwołano.
Odra żeglowna od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina?
Prezes PGE Krzystof Kilian apeluje o nowy cel strategiczny dla Polski porównywalny z przygotowaniami do Euro2012. Celem tym powinno być usprawnienie żeglowności Odry od Kędzierzyna-Koźla po Szczecin.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
coraz rzadziej los ludzi jest stawiany ponad ptaki i inne wydry, brawa dla wojewody za to, ze w koncu skonczyla sie ta ekologiczna farsa!
Uwierzę, jak zobaczę, że zbiornik stoi!!! Plany, plany, plany… od 16 lat to samo!!!!!!!
Drzewa naprawde wycinaja…
Jadą z tą wycinką ostro,bedzie praca dla tutejszych!!!tyko zeby przetargu jakas złodziejska fiema nie wygrała!!