Pożegnanie Benedykta XVI jako papieża

Joseph Ratzinger otrzymał święcenia kapłańskie w czerwcu 1951 roku. Podczas Synodu Biskupów w 1977 roku poznał kard. Karola Wojtyłę. Późniejszy Jan Paweł II uczynił z Josepha Ratzingera jednym ze swoich najbliższych współpracowników… 

Urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Miejscowości Marktl na terenie Bawarii w diecezji pasarskiej jako syn Marii i Josepha Ratzingerów. Ojciec służył w Bawarskiej Policji Landowej. Jego rodzeństwo to starsza o 6 lat siostra Maria, która była panną i zmarła w 1991 roku oraz  starszy o trzy lata brat Georg – emerytowany kapłan. Rodzina Ratzingerów należała do bardzo pobożnych. Ojciec był wymagający ale też  sprawiedliwy. Matkę wspomina papież jako kobietę o ciepłej religijności, bardzo serdeczną i łagodną.

Młody Joseph Ratzinger marzył o zawodzie nauczyciela. Ale szybko, wbrew  swojej  woli został, wcielony przez administrację niemiecką do organizacji Hitlerjugent. Natomiast w 1943 roku skierowany był do służby w obronie przeciwlotniczej. Pod koniec wojny dostał się do niewoli w amerykańskim obozie jenieckim, skąd został zwolniony w lipcu 1945 roku. Wówczas wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 roku.


W 1983 roku kard. Ratzinger odwiedził na zaproszenie bp. Alfonsa Nossola Krowiarki.
Na początku swojej pracy duszpasterskiej był wikariuszem i katechetą w Monachium. Już wtedy zasłynął z interesujących kazań dla dzieci. Rok później podjął pracę w seminarium duchownym. To był początek  jego drogi naukowej. W następnych latach po habilitacji został profesorem teologii na uniwersytetach w Monachium, Bonn, Munster, Tybindze i Ratyzbonie. Jako doradca teologiczny kard. Josepha Fringsa z Kolonii brał udział w Soborze Watykańskim II. 24 marca 1977 roku otrzymał nominację na arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. Sakrę przyjął 28 maja tego roku w katedrze monachijskiej,  Wówczas miał 50 lat. W tym samym roku podczas Synodu Biskupów poznał kard. Karola Wojtyłę. Później na konklawe w 1978 r. znajomość ta pogłębiła się.
25 listopada 1981 roku Jan Paweł II powierzył kard. Ratzingerowi kierowanie Watykańską Kongregacją Nauki Wiary i przewodniczenie Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Biblijnej. Kardynał Ratzinger jako wybitny teolog wydał wiele publikacji i książek. Ponad  dwadzieścia pięć z nich zostało dotychczas przetłumaczonych na język polski. 19 kwietnia 2005 roku w drugim dniu Konklawe został wybrany przez większość kardynałów 266 papieżem  i przybrał imię Benedykta XVI. Od samego początku 7 letniego pontyfikatu w wielu kierunkach działalności Kościoła kontynuował linię obraną i wypracowaną przez Jana Pawła II.
Jako kard. Ratzinger u boku Jana Pawła II pełnił tak bardzo odpowiedzialne funkcje w Kościele Katolickim. Łączyły ich serdeczna przyjaźń,  podobieństwo uczuć, pobożność Maryjna oraz wzajemne zrozumienie w częstych  rozmowach i dyskusjach.

 

- reklama -
Do ostatnich chwil życia Jana Pawła II  kard. Ratzinger czuwał przy łożu śmierci i modlił się. Potem przewodniczył  Eucharystii i obrzędom pożegnalnym na Placu św. Piotra. Pierwszą podróż apostolską jako nowy papież odbył do Polski – ojczyzny Jana Pawła II. Można stwierdzić, iż jest wielkim przyjacielem Polaków.

 

Warto dodać, iż ks. kard. Ratzinger podczas pobytu w Opolu w 1983 roku na zaproszenie bp. Alfonsa Nossola, odwiedził również Krowiarki na ziemi raciborskiej i uczestniczył we Mszy św. z okazji srebrnego jubileuszu kapłańskiego proboszcza śp. ks. Leonarda Gajdy.

 /K.N./
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Metropolita częstochowski w kościele farnym

Trwa okres  rekolekcji wielkopostnych. W raciborskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prowadzi je ks. abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski.

Biskup prosi o modlitwę za ustępującego i przyszłego papieża

– Towarzyszy nam przekonanie o tym, że decyzja została podjęta przez Papieża w duchu odpowiedzialności i miłości do Kościoła – głosi bp opolski Andrzej Czaja i zachęca wiernych całej diecezji do modłów za Benedykta XVI i jego następcę.

Biskup na Wielki Post: Zło zawsze będzie złem

Rozwody i upowszechniające się związki partnerskie to instytucje przeciwne prawu Bożemu i skłaniają nas do ulegania złu, więc pasterze muszą robić wszystko, by wierni im nie ulegali – pisze biskup opolski w liście na Wielki Post.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here