Kuratorium skontrolowało 9 raciborskich szkół

Ujawniona przez Fundację Inicjatywa Obywatelska – Polska bez Korupcji tzw. "afera podręcznikowa" ściągnęła na raciborskie szkoły kontrole kuratorium, w wyniku których wydano zalecenia – szczegóły.

Rynek podręczników jest wart 1 mld zł. Nic dziwnego, że wydawcy książek i najwięksi hurtownicy prowadzą zaciekłą walkę o to, aby szkoły korzystały właśnie z ich oferty. Jednym ze sposobów wiązania szkół z wydawcą/hurtownikiem jest proceder zawierania umów, na mocy których szkoła otrzymuje pomoce dydaktyczne, ale zobowiązuje się korzystać z danego podręcznika przez dłuższy okres czasu. Proceder ten narusza prawo każdego nauczyciela do dowolnego wyboru podręcznika (z zaakceptowanej przez MEN listy) i jako taki jest nagannym.

- reklama -

Na liście szkół, których dyrekcja mogła stosować niedozwolone praktyki znalazły się raciborskie szkoły (Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 13, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 5). W związku z tym kuratorium przeprowadziło kontrole.

– W przypadku delegatury w Rybniku obejmującej swoim zasięgiem również Racibórz, skontrolowano 20 szkół , w 10 wydano zalecenia – poinformowała nas rzecznik Śląskiego Kuratora Oświaty Anna Wietrzyk. Na czym miały polegać owe zalecenia?

Otóż kuratorium nakazało dyrektorom placówek, w których ujawniono nieprawidłowości, doprowadzić sytuację do stanu zgodnego z prawem, co w praktyce oznacza rozwiązanie umów. – Wydanie zaleceń było możliwe w tych szkołach, w których dyrektorzy podpisali kilkuletnie umowy. W części szkół dyrektorzy nie podpisali umów, natomiast przyjęli sprzęt za symboliczną złotówkę lub bezpłatnie, w formie użyczenia. Brak było możliwości prawnych podjęcia przez Kuratora działań w zakresie sprawdzenia, czy takie zachowanie  może mieć charakter korupcyjny, dlatego też postanowiono o poinformowaniu  Policji o tego rodzaju praktykach. O wydanych zaleceniach poinformowano organy prowadzące szkoły – dodaje A. Wietrzyk.

Rybnicka Delegatura Śląskiego Kuratorium Oświaty obejmuje swoim zasięgiem miasta na prawach powiatu – Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, a także powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski. Na liście szkół, w których mogło dojść do nieprawidłowości dziewięć z nich znajduje się w powiecie raciborski, dziewięć w powiecie wodzisławskim, jedna w powiecie rybnickim. Choć Śląskie Kuratorium Oświaty nie ujawnia, w których dokładnie szkołach wydano zalecenia. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że zalecenia mogły – choć nie musiały – zostać skierowane również do dyrektorów niektórych raciborskich szkół.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjną, że nieprawidłowości nie miały charakteru korupcyjnego – były przejawem dążenia dyrekcji do zapewnienia uczniom jak najlepszych warunków kształcenia. Jednakże z drugiej strony napięte do granic możliwości domowe budżety rodziców uczniów mogły w ten sposób ponosić dodatkowe koszty (wyższa cena podręczników). Nie należy również lekceważyć prawa nauczycieli do wyboru podręcznika, z którego chce nauczać, gdyż na jego pogwałceniu mogli – koniec końców – tracić sami uczniowie.

/żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:

Afera podręcznikowa: szkoły z Raciborza pod lupą [WIDEO]

Raciborskie szkoły znajdują się na przygotowanej przez Fundację Inicjatywa Obywatelska-Polska bez Korupcji liście potencjalnie zamieszany w "aferę podręcznikową". Naczelnik Wydziału Edukacji M. Kurpis dementuje – wideo.

Uczniowie "mechanika" pasowani na Honorowych Krwiodawców

– Warto pomagać innym oddając krew, bo być może kiedyś sami będziemy tej krwi potrzebować… – mówi uczeń ZSM w Raciborzu i Honorowy Krwiodawca Bartosz Staszak. Pasowanie na Honorowych Krwiodawców – zdjęcia.

Nowi czytelnicy uczyli się bibliotecznego savoir-vivre'u

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu wzbogaciła się o nowych czytelników. W filii na Płoni odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika (zdjęcia). Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.

——————————————————————————————————————–

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here