„Nowe przepisy to korzyść dla przedsiębiorców”

9

Dla 90 % firm i instytucji nowe zasady naliczania opłat za wywóz odpadów są korzystne i sprawią, że zapłacą mniej – przekonuje prezydent Lenk. Sytuacje, że zapłaci się 3-4 razy więcej niż dotychczas, to nieliczne przypadki.

Wypowiedź prezydenta wiąże się z protestem dwóch raciborskich firm, które zwróciły się do rady miasta o zmianę regulaminu o utrzymaniu czystości, w którym określono zasady naliczania i pobierania opłat za wywóz odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkanych, czyli firm i instytucji. Zdaniem protestujących zasady te nie są sprawiedliwe i spowodują u wielu firm znaczny wzrost kosztów.

- reklama -

 

Podczas dzisiejszego posiedzenia gospodarki miejskiej prezydent przekonywał radnych do pozostawienia obowiązujących (dopiero co uchwalonych) przepisów i odrzucenia protestów. Jego zdaniem dla przeważającej większości nieruchomości niezamieszkałych przyjęty przez radę regulamin zadziała na korzyść i za wywóz zapłacą mniej niż dotychczas. Dotyczy to np. instytucji publicznych czy lokali handlowych pozostających w zasobie miejskim (tu spadek może być nawet trzykrotny).  Posłużył się tu przykładami Zakładów Cukierniczych Mieszko czy Straży Granicznej, z wyliczeń których wynika, że przy nowych zasadach zaoszczędzą na śmieciach.

 

Mirosław Lenk przyznał, że w zależności od umowy jaką dotychczas dany przedsiębiorca miał podpisaną z odbiorcą odpadów, może przydarzyć się 3-4 krotny wzrost opłat za tę usługę. – Są to jednak przypadki nieliczne – podkreślił. Jego przekonywania odniosły zamierzony skutek i dziewięciu członków komisji zagłosowało za odrzuceniem protestu.

 

Paweł Strzelczyk

 

 ——————————————————–

 

patrz także:

 

Firma chce płacić za rzeczywiście wywiezione śmieci

Magistrat nie zamierza uwzględnić protestu firmy Sunex S.A., która wystąpiła z wnioskiem, by opłaty za odbiór odpadów komunalnych były naliczane w oparciu o faktyczną ilość odebranych pojemników.

 

 

 

- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. Czy redakcja może podać nazwiska radnych, którzy głosowali „ZA” podwyżkami dla przedsiębiorców? Ta informacja mieszkańcom powinna się należeć! Prośba nr. 2 – czy Prezydent moze pokazać jakieś wyliczenia? Bo jeśli nie, to znaczy, że po prostu blefuje…

  2. Według mnie te zmiany są szkodliwe. Każda zmiana jest tylko poto zeby zciagnac z nas wiecej kasy i latać budżety.
    Np. Każdy mieszkaniec spółdzielni mieszkaniowej zapłaci wiecej chociaz poprzedni wykonawa juz i tak na tym interesie zarabiał.
    Po drugie nie promuje ograniczenia produkcji śmieci, według mnie zachęca do porzucenia sortowania śmieci – bo po co jak jest jedna stawka. Żaden zakład nie przydzielić pracownika do sortowania bo mu sie nie opłaci.

  3. Ja mam firmę zarejestrowaną w bloku. Odpady z prac remontowych pozostają u klienta i nigdy nie wożę odpadów do śmietnika osiedlowego, a i tak muszę płacić za 110 litrów odpadów. Za gruz i inne takie płacę bo kontenr nie jest za free a tu dodatkowo jeszcze w bloku opłata. Faktycznie jest to lepsze dla firm. Normalnie dupę urywa.

  4. Ja też jestem ciekaw jak wyglądał stosunek głosó w głosowaniu. Wogóle takie informacje powinny być dostępne dla ludzi. Może redakcja zajmie się tą sprawą, alebo choć napisze dlaczego się nie da, jeśli się nie da, wydebić takich danych z urzędu.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here