W sobotę 18 maja w katedrze opolskiej przyjmie święcenia prezbiteratu 11 diakonów, alumnów opolskiego seminarium i absolwentów teologii na Uniwersytecie Opolskim. Wśród nich znalazło się czterech księży z Raciborszczyzny
Co roku uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego kieruje nasze spojrzenie ku niebu, dokąd wstąpił Chrystus na oczach swoich uczniów i gdzie także nam wyznaczył cel naszej ziemskiej wędrówki. Słyszymy jednak również jego zapewnienie, że nie zostawia nas samych, że jest i działa nadal pośród nas w swoim Kościele poprzez Ducha Świętego. Tak było w czasach apostołów, którym – jak słyszeliśmy to w dzisiejszym pierwszym czytaniu – obiecał przed wstąpieniem do nieba, że kiedy Duch Święty zstąpi na nich, otrzymają Jego moc i będą Jego świadkami w Jerozolimie, w całej Judei, w Samarii i aż po krańce ziemi.
Wymownym znakiem pełnego mocy działania Ducha Świętego w naszych czasach, które dokonywało się na naszych oczach, była pełna pokory rezygnacja z urzędu Piotrowego Ojca Świętego Benedykta XVI i wybór jego następcy – papieża Franciszka. Działanie Ducha Świętego pośród nas sprawia, że są także młodzi ludzie, którzy decydują się odważnie przyjąć wezwanie Chrystusa, by pójść za Nim i stać się głosicielami Jego Ewangelii, i być Jego świadkami. W najbliższą sobotę w katedrze opolskiej przez nałożenie rąk i modlitwę przyjmie święcenia prezbiteratu 11 diakonów, alumnów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego – pisze w specjalnie na tę okazję wydanej odezwie biskup Andrzej Czaja
A oto nazwiska i parafie pochodzenia naszych neoprezbiterów:
ks. Tomasz Koterba z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach;
ks. Łukasz Libowski z parafii pw. Krzyża Świętego w Raciborzu–Studziennej;
ks. Radosław Łacek z parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu;
ks. Tomasz Wieliczko z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu;
Święcenia prezbiteratu to wydarzenie, które dotyczy całej wspólnoty diecezjalnej, ponieważ nowo wyświęceni kapłani będą posłani do nas wszystkich dla umacniania nas w wierze. Kapłani są bowiem przewodnikami w pielgrzymce wiary, którą jest nasze życie. Każdy kapłan jest powołany po to, aby prowadził powierzonych sobie wiernych: do prawdziwego życia, do życia «w obfitości» (J 10, 10). Takiego właśnie nauczyciela i pasterza jako świadka wiary oczekują i potrzebują dziś ludzie. Przypomniał o tym papież Benedykt XVI w homilii na rozpoczęcie Roku Wiary: „Dziś bardziej niż kiedykolwiek ewangelizowanie oznacza bycie świadkiem nowego życia, przemienionego przez Boga, i w ten sposób wskazywanie drogi” – podkreśla przełożony diecezji opolskiej.
źródło: diecezja.opole.pl
oprac. Pawłe Strzelczyk
—————————————————
patrz także:
Druga rocznica beatyfikacji Bł. Jana Pawła II
Pierwszego maja 2011 roku Ojciec Swięty Benedykt XVI wyniósł na ołtarze swego poprzednika Jana Pawła II. Minęło już osiem lat od śmierci naszego, wielkiego rodaka i dwa lata od Jego beatyfikacji.
Busem bezpłatnie do kościoła
Wielu ludzi starszych, schorowanych, często nie jest w stanie dojść do kościoła na Mszę św. Nie mają też osób bliskich które by ich dowiozły samochodem. Pozostało im jedynie wysłuchanie Mszy św. z radia czy telewizji.