
Zajęcia animacyjne dla dzieci, wycieczki, wystawa fotografii, Letni Teatr na Schodach, pokaz gier planszowych i Goblikon – sprawdź, co raciborska biblioteka przygotowała na tegoroczne wakacje.

Wszystkie dzieci zapraszamy na pełne atrakcji „Azjatyckie Lato z Biblioteką”, czyli zajęcia animacyjne, plastyczne i literackie, które przybliżą kulturę, język, kuchnię i obyczaje Wschodu! W programie, oprócz sporej dawki informacji, wspólnego gotowania, nauki orientalnych języków, także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z mieszkającą w Raciborzu Ormianką i nauczycielem Tai Chi Chuan.
Zajęcia będą się odbywały przez całe wakacje, w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00 – 14.00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12. Zapisy przyjmują wszystkie filie i oddziały MiPBP w Raciborzu. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Dla aktywnych uczestników przewidziane są także wycieczki – 16 lipca do Ogrodu Zoologicznego w Opolu, 22 sierpnia do Wisły oraz wycieczka do Czarodziejskiego Ogrodu w Arboretum Bramy Morawskiej połączona z ogniskiem.
W te wakacje, biblioteka po raz kolejny przyłączy się także do ogólnopolskiej akcji „Sieciaki na wakacjach”. 24 lipca w godz. 11-14 na ul. Kasprowicza 12 odbędzie się piknik edukacyjny, w trakcie którego dzieci poprzez zabawę będą się uczyły, jak reagować na zagrożenia w Internecie i jak ich unikać.
Wyjątkowe wydarzenia kulturalne nie ominą również młodzieży i dorosłych! Tradycyjnie już na schodach biblioteki na ul. Kasprowicza 12 pojawią się grupy teatralne. 26 lipca o godz. 21.00 „Letni Teatr na Schodach” po raz pierwszy będzie gościł rybnicki Jeger theatre, z kolei 16 sierpnia także „pod osłoną nocy” zapraszamy na znany już raciborzanom Teatr SAFO, który wystąpi ze sztuką „Wilki w ścianach”.
Galeria GAWRA, mieszcząca się w bibliotece na ul. Kasprowicza 12 nawiąże tematycznie do zajęć dla dzieci i zaprezentuje fotografie podróżnika Krzysztofa Synowca z pięciu wypraw podejmowanych do krajów Dalekiego Wschodu. Wystawę „Na azjatyckich szlakach” będzie można oglądać przez cały okres wakacji.
Miłośników fantastyki i RPG zapraszamy na kolejny już konwent GOBLIKON, tym razem pod hasłem „Woje, Rycerze i Panowie: krótka opowieść starego goblina o Lechistanie”. Impreza, odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia w Szkole Podstawowej nr 4 na ul. Wojska Polskiego 8.
Biblioteka w Raciborzu oraz Fundacja na Rzecz Wspierania Aktywności "ProAktywni" zapraszają wszystkich fanów gier na Pokaz Planszowych Gier Logicznych i Warsztaty Speed Stacks (gra polegająca na układaniu w jak najszybszym czasie figur z 12 specjalnych kubków). Terminy zostaną podane wkrótce na stronie internetowej biblioteki www.biblrac.pl.
Oczywiście nie zapominajmy, że wakacje to przede wszystkim idealny czas na nadrabianie zaległości w czytaniu! W miesiącach lipiec – sierpień Wypożyczalnia Główna, Mediateka i EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12 oraz Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa Rynek 12 będą czynne bez zmian: od poniedziałku do piątku 10.00 – 18.00, w sobotę 9.00 – 15.00. Godziny otwarcia filii bibliotecznych w miesiącach lipiec – sierpień dostępne są natomiast na stronie www.biblrac.pl w zakładce wybrane aktualności – Letnie godziny otwarcia.
szczegółowy harmonogram imprez
źródło: biblrac
/ps/




![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)
![Duet Kowalewska & Kuder prezentuje nowy singiel „Twist” [WIDEO] Kowalewska & Kuder](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/2-twist-kowalewska-kuder.jpg)





![Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju wsparli ptaki w miejskiej akcji ekologicznej [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju wsparli zimujące ptaki w miejskiej akcji ekologicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/jastrzebie-zdroj-ptaki.jpg)
![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)





