Za mało rannych i zabitych, by szybko powstał chodnik?

3

Wygląda na to, że Miedonia nieprędko doczeka się na chodnik wzdłuż ul. Kwiatowej. Inwestycja znajduje się na samym końcu listy liczącej 581 podobnych zadań w całym kraju. Po prostu gdzie indziej jest bardziej niebezpiecznie.

Chodnik wzdłuż Kwiatowej to jedna z najbardziej palących potrzeb mieszkańców Miedoni. Pod koniec zeszłego roku dali oni upust swojej bezradności, ostro atakując prezydenta Lenka goszczącego akurat w dzielnicy za brak starań o budowę chodnika. Kilka miesięcy później sprawę tą poruszył na wyższym szczeblu poseł Henryk Siedlaczek, składając stosowną interpelację do ministra transportu. – Oczywiste jest, że drogą tą – zlokalizowaną w gęstej zabudowie mieszkaniowej – poruszają się piesi uczestnicy ruchu, mieszkańcy przyległych budynków. Na kilku odcinkach piesi nie mają możliwości poruszania się inaczej jak bezpośrednio po jezdni. Brak bowiem całkowicie możliwości poruszania się po wydzielonym dla siebie pasie. Na odcinku 1,35 km, w ciągu ul. Kwiatowej, droga nr 45 jest całkowicie pozbawiona chodnika, nie posiada nawet bezpiecznego pobocza. Poruszanie się pieszych poboczem utrudnia dodatkowo rów odwadniający, którego głębokość jest znacząca. Taki stan rzeczy stwarza bardzo poważne i realne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale szczególnie pieszego i rowerowego – mówił parlamentarzysta domagając się odpowiedzi, kiedy inwestycja na szanse doczekać się realizacji.

- reklama -

A oto jak przedstawia się odpowiedź ministerstwa: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mając na względzie poprawę bezpieczeństwa pieszych wzdłuż dróg krajowych, opracowała "Program budowy chodników". Aktualnie program zawiera 581 zadań. Zadania w programie zostały uporządkowane w ściśle ustalonej kolejności, według matematycznego algorytmu, który poprzez nadanie zadaniom wartości punktowej wskazuje pilność ich wykonania. Algorytm bierze pod uwagę bezpieczeństwo pieszych, w tym wskaźniki liczby zabitych i rannych. Przyjęte kryteria pozwalają na efektywne wykorzystanie ograniczonych środków finansowych i umożliwiają podejmowanie działań, w pierwszej kolejności na odcinkach dróg stwarzających największe zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.

W aktualnie opracowanym ˝Programie budowy chodników˝ zadanie polegające na budowie chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 45 w Raciborzu od km 24+783 do km 26+134 uwzględnione zostało na 560. miejscu (stan na marzec 2013 – red.). Mając na względzie fakt, iż potrzeby w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego są wielokrotnie większe od środków finansowych otrzymanych na ww. cele, informuję, iż realizacja zadań odbywa się w kolejności przyjętej w programie i w danym roku realizowanych jest tyle zadań, na ile starczają przyznane środki. W związku z powyższym zadanie polegające na budowie chodnika w Raciborzu będzie zrealizowane pod warunkiem zapewnienia finansowania.

 

oprac. /ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. kpina

  czy nie podobna sytuacja miała miejsce w Krzyżanowicach? To jest absurd naszego kraju. Liczą się statystyki i bezwzględne liczby, a przecież każda poskodowana osoba to ludzkie, ogromne nieszczęście dla niej i jej bliskich. Brakuje nam w Polsce jednostkowego traktowania człowieka.

 2. nie smarujez nie jedziesz, proste
  przebicie to ma nasz poseł jak tępy przecinak.
  spławiają go wszędzie

  może pora zagłosować na kogoś skuteczniejszego?

 3. To może podrzucić tam ze dwa-trzy razy w tygodniu jakiegoś zdezelowanego grata i kilku niby-rannych symulantów. Zawezwać policję, niech odnotują wypadek w statystykach. Za pół roku ponownie uderzyć doGDDKiA o weryfikację listy i git. Skoro inaczej się nie da?….

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here