3,3 mln zł na kanalizację w powiecie raciborskim

0

Modernizacja sieci kanalizacyjnej, a także budowa nowych jej przyłączy pociąga za sobą ogromne koszty. Koszty, których wiele samorządów nie było w stanie udźwignąć samodzielnie. To właśnie do nich adresowana jest pomoc WFOŚiGW w Katowicach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od 20 lat zabiega o poprawę stanu środowiska w regionie. Szczególnie duże możliwości działania zyskał po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Trudno wymienić wszystkie pola, na których działa Fundusz, choć warto wymienić te najistotniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego z nas, również mieszkańców Raciborza, jak propagowanie i wspieranie działań zmierzających od ograniczenia niskiej emisji, działania z zakresu budowy systemu małej retencji, które tysiącom dotychczas zagrożonych powodziom mieszkańców Śląska zapewniają spokojny sen, również w czasie ulewy, czy też pielęgnowanie i odtwarzanie śląskiego dziedzictwa przyrodniczego, czego przykładem może być wsparcie, jakie Fundusz udzielił Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu czy Parkowi Krajobrazowemu Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe.

Poczesne miejsce w działaniach WFOŚiGW w Katowicach zajmują również działania związane z ochroną wód. 2 kwietnia zakończył się kolejny nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu działań o tym charakterze. WFOŚiGW przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Warto w tym miejscu podkreślić, że więcej niż 10 proc. tej kwoty – 3,3 mln zł – trafi do powiatu raciborskiego.

- reklama -

Rudy
1,195 mln zł w formie pożyczki trafi do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację oczyszczalni ścieków w Rudach, które znajdują się w zasięgu działania GPWiK. Środki te zostaną wypłacone jeszcze w 2013 roku.

Racibórz
Na pożyczkę może również liczyć Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. WFOŚiGW zdecydował o przyznaniu spółce pożyczki w wysokości 1,858 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na budowę sieci sanitarnej grawitacyjnej w ciągu ulicy Bogumińskiej. Prace już się rozpoczęły!

Rudnik
Oprócz Raciborza i Kuźni Raciborskiej na pożyczkę może liczyć również Gmina Rudnik, która otrzyma z WFOŚiGW w Katowicach kolejną transzę środków w ramach potężnego projektu wykonania kanalizacji sanitarnej w Rudniku. Przyznane gminie 265 tys. zł pożyczki zostanie wykorzystane na realizację trzeciego etapu tego ogromnego przedsięwzięcia, które WFOŚiGW w Katowicach konsekwentnie wspiera.

To właśnie dzięki takim inwestycjom jakość życia w gminach województwa śląskiego poprawia się, a dostępna w kranach woda jest nie tylko zdatna do picia, nieskażona, ale również posiada wyjątkowe walory, o czym informuje m. in. raciborski ZWiK.

/Wojciech Żołneczko/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here