Trio akordeonowe przyciągnęło tłumy

0

14 lipca o godz. 16.00 w muszli koncertowej w Parku im. Miasta w Raciborzu odbył się pierwszy koncert w ramach koncertów letnich. Dla raciborzan wystąpiło Trio Akordeonowe (zdjęcia>>).

Słoneczne niedzielne popołudnie raciborzanie odwiedzający Park im. Miasta Roth spędzili przy muzyce akordeonów, śpiewie chórów i grze orkiestry. – To był fantastyczny pomysł! Żeby tak wyjść z muzyką w plener, a w dodatku do parku który tak lubię! – pani Janina z Raciborza prosi, by podkreślić, że w ubiegłe wakacje nie ominęła ani jednego  letniego koncertu. Te muzyczne wydarzenia organizuje Raciborskie Centrum Kultury. – Myślę, że już na stałe wpisały się w raciborskie lato. Będziemy się spotykać prawie w każdą niedzielę. Oby za każdym razem przy tak pięknej pogodzie! – mówiła Janina Wystub, dyrektor RCK.

Tegoroczną edycje letnich koncertów otworzyło dzisiejsze wydarzenie złożone z dwóch części – w pierwszej wystąpiło Trio Akordeonowe (ze względu na chorobę jednego z muzyków, wyjątkowo zagrał tylko duet), w drugiej w ramach XXI edycji Trojoka Śląskiego zaprezentowały się chóry: z parafii św. ap. Mateusza i Macieja w Brzeziu, Eichendorffa, Złota Jesień przy SM Nowoczesna, a także orkiestra dęta Gminy Krzyżanowice.

- reklama -

Akordeoniści z Zabrza (wyjątkowo w składzie okrojonym: Grzegorz Jurczyk i Jeremiasz Frączek ) wystąpili przed raciborską publicznością z utworami muzyki rozrywkowej. W swoim repertuarze mają też utwory filmowe i klasyczne. – Własnym opracowaniem i aranżacją znanych motywów, chcemy pokazać zalety i piękno tego zmysłowego  instrumentu – mówi Grzegorz Jurczyk . – Na Śląsku akordeon kojarzy się tylko z biesiadami, ze starszym panem grającym o kaczuszkach. Chcemy udowodnić, że na akordeonie można zagrać wszystko! – mówi Jeremiasz Frączek. – Przyznaję, że akordeon nie był moim wyborem, to rodzice mi go przypisali gdy byłem dzieckiem. A ja pokochałem go dopiero jakieś trzy lata temu, wtedy odkryłem jego prawdziwe możliwości. Dopiero kiedy zaczęliśmy tworzyć coś swojego, poczułem się wolny – dodaje.

Wśród chórów jakie zaprezentowały się w drugiej części koncertu, w ramach Trojoka Śląskiego, dla publiczności zaśpiewał m.in. Chór Eichendorffa ze Studziennej, który zaprezentował utwory w języku niemieckim i polskim. – Chór związany jest z raciborską mniejszością niemiecką. Kultywujemy twórczość wielkiego poety – mówi  Waldemar Świerczek, chórzysta. – Śpiewanie w chórze to wspaniałe hobby – dodaje. – Cudownie rozluźnia i pomaga oderwać się od codzienności! – dodaje Zofia Kapinos, chórzystka.

A już w kolejną niedzielę 21 lipca wystąpi zespół Quatro Sussana, natomiast 28 lipca wystąpi Damski Kwartet Wiolonczelowy. Kto jeszcze w wakacje wystąpi w Parku Roth można sprawdzić na stronie www.rck.com.pl. 

 
 
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here