Quadro Susanna, czyli motywy słowiańskie w Parku Roth

Czworo muzyków wyzwalających niesamowitą energię wystąpiło przed raciborską publicznością w Parku Roth w ramach koncertów letnich organizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury.

Muzyka Quadro Susanna to połączenie wielu gatunków muzycznych z elementami world music, w szczególności z motywami i tematami słowiańskimi oraz utwory autorskie. Wyjątkowość QS to wiele odsłon niesamowitego głosu Susanny oraz pełne ekspresji i wirtuozerii instrumentarium. Utwory wykonywane są w językach i dialektach słowiańskich.

- reklama -

QS powstał z inicjatywy wokalistki Susanny Jarej-Małeckiej. Na początku zrodziły się jej kompozycje i opracowania, do współtworzenia których zaprosiła perkusistę – Szymona Piotrowskiego. Pierwsze utwory spotkały się  z dużym zainteresowaniem i propozycjami występów na żywo, co stało się impulsem do utworzenia zespołu. Większość kompozycji była wielogłosowa i pianista Paweł Harańczyk  odtworzył i wzbogacił niebanalną polifonię charakteryzującą aranżacje. Do powstającej grupy dołączył zdolny kontrabasista młodego pokolenia – Kacper Gęsiarz. Koncertują wspólnie od początku 2012 roku, przyjmowani entuzjastycznie przez publiczność i krytyków.

Wokalistka Susanna Jarej-Małecka pierwsze 8 lat życia spędziła na Ukrainie. Pamięta szkołę podstawową oraz muzyczną, dziecięcy chór mamy, w którym stawiała pierwsze muzyczne kroki. Pamięta festiwale na których występował Chór mieszany Ławry Poczajowskiej, któremu dyrygował jej ojciec.

Na skrzypcach gra od 4 roku życia. – Skrzypaczka jednak ze mnie nie wyszła, choć instrument ten jest mi bardzo bliski. Inne – jak choćby bandura, pianino, kontrabas czy wiolonczela, to dla mnie instrumenty pomocnicze, bardziej do uzyskania jakiejś myśli, wydobycia czegoś inspirującego, zrobienia aranżu – powiedziała w którymś z wywiadów.

Jednym z ulubionych instrumentów Susanny, którego dźwięki mogli podczas koncertu w Parku Roth usłyszeć także raciborzanie, to lira korbowa. Podczas gry w pozycji siedzącej trzymana jest na kolanach, prawa dłoń kręci korbą, lewa naciska od dołu klawisze melodyczne.

W kolejną niedzielę 28 lipca tradycyjnie o godz. 16.00 w Parku Roth wystąpi Kwartet Wiolonczelowy.

 

źródło: RCK

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here