Niemcy z powiatu raciborskiego będą wybierać Bundestag

23 września odbędą się wybory do Bundestagu. Co ciekawe, pierwszy raz w wyborach będą mogli głosować Niemcy, którzy mieszkają poza granicami RFN, a nawet ci, którzy nigdy w RFN nie byli zameldowani. Niemcy, którzy mieszkają poza granicami Republiki Federalnej Niemiec, będą mogli wziąć udział w tegorocznych wyborach do Bundestagu (22.09.2013). Głosować może każda osoba, która posiada niemieckie obywatelstwo (potwierdzone ważnym dowodem osobistym lub paszportem) – nawet jeśli nigdy nie była w Niemczech zameldowana, a nawet nigdy w Niemczech nie była.

- reklama -
Chętni do wzięcia udziału w wyborach przedstawiciele mniejszości niemieckiej muszą wpisać się na listę wyborczą – aby to zrobić muszą wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do odpowiedniego urzędu gminy w Niemczech. Jeśli osoba chętna do głosowania była zameldowana w danej gminie w Niemczech dłużej niż trzy miesiące, wysyła wniosek właśnie do takiej gminy. W przypadku braku spełnienia tego kryterium wniosek może zostać wysłany do gminy, do której dana osoba czuje "wyjątkowe przywiązanie" wraz z wyjaśnieniem na czym owo przywiązanie polega. Wypełniony wniosek powinien znaleźć się w danej gminie do 1 września 2013 roku. Kolejnym krokiem jest już samo głosowanie w wyborach do Bundestagu – również drogą listowną.

/Wojciech Żołneczko/
Materiały do pobrania zaczerpnięto z Portalu Niemców w Polsce vdg.pl
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Poseł Siedlaczek z troską o prawach mniejszości narodowych

Bezdomność wśród mniejszości romskiej, upamiętnienie deportacji, męczeństwa i powojennych obozów pracy, pisownia nazwisk i miejscowości w języku mniejszości oraz zwrot majątków – o te kwestie poseł wypytywał w sejmie.

Na Płoni oddano hołd ofiarom wojen i przemocy

Dewizę "Módl się i pracuj dla pokoju" wyryto na pomniku ofiar wojny, który stanął na cmentarzu na Płoni. W uroczystości poświęcenia pomnika wzięli udział parafianie, mniejszość niemiecka oraz przedstawiciele władz.

Skandal w Ziomkostwie Ślązaków. Polacy powinni przeprosić

Antypolskie przemówienie przewodniczącego Ziomkostwa Ślązaków doprowadziło do rozłamu we władzach związku. Rudi Pawelka żąda od Polaków przeprosin i odszkodowań.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

18 KOMENTARZE

  1. [color=#4c4c4c; font-size: 12.222222328186035px; font-weight: bold; text-align: justify]którzy nigdy w RFN nie byli zameldowani… co za tępy matoł to pisał – nie ma już ani NRD ani NRF – jest tylko jedno – Deutshland – ale matołowi to nie przeszkadza :)[/color]

  2. Nie ma mowy o Niemcach zjednoczonych. Nadal istnieje tam podział na zachodnie i wschodnie. Nie tylko jesli idzie o gospodarkę, ale także w mentalności Niemców. Interesuje mnie jednak dlaczego Polacy tak nie lubią Niemców. Zoabzccie, jak oni nam w ostatnich latach pomogli, a także jak licznie daja nam prace i zapewniają normalne warunki do zycia.

  3. Czy przypadkiem ta Merkel nie wywodzi się z NRD? Dla Niej modlitwa zawsze była podwójna;głośno do kraju Rad a po cichu do Adolfa ! ! ! Ten „nrd” tak się otworzył na te milosierne niemce, że pominął fakt , że Merkel z pomocą Tuska, uczyniła z Polski rynki zbytu dla niechodliwych towarów niemieckich w licznych niemieckich Marketach w Polsce. Nigdy nie słyszano, by jakiś niemiec polakowi dobrze uczynił ! ! ! Swoją drogą dziwi mnie fakt, że Polska na to pozwala ! ! ! Brunatne koszule faszystów niemieckich już sobie na terenie Dolnego Ślaska manewry uprawiają, a teraz te wybory ? i to z udziałem kudłatego Posła (osła) ! ! !

  4. Merkel to by wygrała i bez takich sztuczek. Do 2015 roku Niemcy nie będą mieć długów. Marki już są wydrukowane, na wypadek upadku euro, a gdy to nastąpi… silną niemiecką marką Niemcy wykupią pół opartego na nic nie wartym euro Europy. Niemcy już wiedza, że nie muszą rozpętać III wojny światowej, by zdobyć to czego nie udało im się zdobyć 60 lat temu.

  5. Uczcie się od nich, a nie narzekajcie. Gdyby w Polsce było więcej osób chcacych coś rzeczywiście zmienić, niż marud, to bysmy juz byli tam, gdzie Niemcy są teraz.

  6. @ kolporter
    Jak to nie ma RFN? Bundesrepublik Deutschland, Republika Federalna Niemiec, tak brzmi nazwa państwa. Doucz się najpierw, zanim zabierzesz głos w dyskusji….

  7. To co piszesz jest widoczne gołym okiem, nie rozumiem tylko dlaczego te zakały Europy ( Polska i inne państwa) ten pęd do dominacji niemców w Europie jest popierany ??? To logika ponad społecznościami w Europie, za pomocą wysokich diet kupczą europoslami – wystarczy popatrzeć na naszych europosłów, nikt nic złego o UE nie wypowie oficjalnie ??? Jestem spoko, bo jak ma być, rostrzyga się na ulicach Europy! ! ! Trzeba przyznać, Niemcy zawsze grały z Szatanem, tym razem Szatan musi wysilić się na Cud, by osiądnął swój cel. Prorocze słowa mówią o Nowych niemcach – ale po raz ostatni ! ! !

  8. Byli naćpani …..amfetaminą,, rycerze,, -czytaj zbrodniarze niemieccy ZE WSZELKICH JEDNOSTEK WOJSKOWYCH FRONTOWYCH – ATAKUJACYCH, jak udowodniła to, w programie ,,Tajemnice III Rzeszy, stacja DISCOWERY !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here