Oznakowanie na ścieżkach rowerowych wprowadza chaos?

7

Radny Robert Myśliwy złożył wniosek do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o likwidację niektórych elementów oznakowania na ścieżkach rowerowych, które zdaniem radnego są sprzeczne i wprowadzają chaos.

 

- reklama -

Na ścieżkach rowerowych biegnących wzdłuż wałów przeciwpowodziowych przy skrzyżowaniu z ulicą Rudzką oraz Rybnicką w Raciborzu znajduje się oznakowanie typu C-13 (droga dla rowerów) oraz C-13a (koniec drogi dla rowerów). Radny Robert Myśliwy złożył wniosek do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o likwidację tych znaków.

– Wnoszę jednocześnie o pozostawienie na całej przeszło 10 kilometrowej trasie wyłącznie znaków pionowych B-1/T-22 (chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym) oraz poziomych P-23 (rower). Dziś oznakowanie tras pieszo-rowerowych jest wewnętrznie sprzeczne i generuje chaos komunikacyjny. Jest także przyczyną konfliktów pomiędzy cyklistami a pieszymi. Problem ten sygnalizowałem już wcześniej w  tzw. raporcie. Jeżeli przy budowie ww. ścieżek naszym celem nie było wyeliminowanie z wałów pieszych, to jedyne możliwe i zgodne z przepisami prawa oznakowanie, którym można uregulować ruch to znaki B-1 i T-22 – argumentuje swój wniosek R. Myśliwy.

Po montażu takiego oznakowania trasa byłaby chodnikiem z dopuszczonym ruchem rowerów, na którym rowerzyści powinni ustępować pierwszeństwa pieszym. Ścieżka jest za wąska, aby można ją było uczynić ciągiem pieszo-rowerowym. Oznakowanie typu C-13 sugeruje, że jest to trasa wyłącznie rowerowa, a bardzo często na wałach można zobaczyć biegaczy oraz osoby, uprawiające Nordic Walking. Zgodnie z prawem osoby te powinny być wyłączone z ruchu w tych miejscach. – Już dziś wyłącznie oznakowaniem typu B-1/T-22 zaczyna się ścieżka przy ul. Brzozowej oraz przy śluzie obok Rafako. Nie ogranicza ono ruchu pieszych,  jednocześnie dopuszczając ruch rowerów jednośladowych. Takie oznakowanie wydaje się być optymalne i jedyne możliwe, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności formalno-prawne – dodaje radny.

/Paulina Krupińska/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

 1. xyz

  To moze niech od razu dają zakaz ruchu rowerów po wałach żeby sobie Myśliwy mógł w spokoju pobiegać.

 2. @xyz

  Wyrzucenie ze ścieżek pieszych, biegaczy czy uprawiających NW byłoby dyskryminacją przynajmniej połowy korzystających z tych tras raciborzan. Myśliwy nie tylko tam biega ale jeździ też na rowerze. Poza tym pani Nowacka chodzi z kijami, naczelnik Kurpis uprawi jogging… Spotkac tam można wielu pracowników z urzędu. Co prawda to prawda – oznakowanie jest tam nieprzemyślane. Dlaczego wały miałby być dostępne tylko dla rowerzystów? Od zawsze spacerowali tam ludzie, jeszcze wtedy gdy nikt nie myślał o ścieżkach.

 3. ???

  Wielu na wałach zarzuca nieostrożność pieszym. A jak rowerzyści mijają dzieci i pieszych na „pełnym gazie” to to jest rozważne?

 4. To logiczne, że rowerzyści powinni ustepować pierwszeństwa pieszym. Nie tylko w ruchu drogowym ale i np. na wodzie jest tak, że szybszy i zwrotniejszy ustępuje pierwszeństwa. Łatwiej zwolnić rowerzyście niż zejśc na bok matce z dzieckiem, by cyklista mógł sobie na pełnej prędkości swobodnie przejechać. Na sciezki typowo rowerowe nikt poz rowerzystami nie ma prawa wchodzic, więc tu sprawa jest oczywista, ale na trasach na których obok siebie przemieszczają się piesi i rowerzyści ci ostatni powinni uważać na tych pierwszych. Tak jest na wałach. Logiczne, odpowiedzialne i uczciwe.

 5. Wały zawsze były dla pieszych i zawsze będą. Zanim pojawiła się kostka brukowa to się łaziolo tamtędy. Rowerzyści czasem sie zachowują jakby byli osłami. Dzwonków używać nie potrafia i tylko marudzą.

 6. rac

  Ścieżki rowerowe i ich prawa- to jedno.
  Ale najwyższy czas,by rowerzyści zaczęli rozważniej jeżdzić chodnikami nieprzystosowanymi do tego! Chdnik wąski,że ledwie piesi i wózek mają miejsce wyminąć się ,a tu jeszcze rowerzysta na ciebie najezdża i dzwni ,bo on ma swoje wydumane prawo! i jeszcze często pbrażają pieszych gdy im zwróci się uwagę,by zsiadł/a z roweru i przeprowadziła obok pieszych. Tak jest na chodniku przy ul. Drzymały na odcinku od świateł w kierunku do Opawskiej,chodniki na moście na Odrze ,Tu ściezka kończy się przed mostem i zaczyna za mostem.Wielu rowerzystów tego nie kuma!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here