Na dachu świata na koniec azjatyckiego lata z biblioteką

Jak najlepiej zakończyć wielką podróż po Azji? Zdobywając najwyższy szczyt świata! Ostatni przystanek wakacyjnych wojaży wiódł wysoko na himalajskie wierzchołki, pozwalając po raz ostatni  spojrzeć na bezkres kontynentu.

 

- reklama -

 

 

Mali podróżnicy kontynuowali tradycje polskiego himalaizmu odbywając wirtualne wejście na Mount Everest.  Przy okazji powspominaliśmy wielkie nazwiska, które zapisały się złotą literą w księdze wspinaczki wysokogórskiej m.in. Wandę Rutkiewicz i Jerzego Kukuczkę.

Wysoko w Himalajach może i szczypie mróz, trudniej nam się oddycha – nie zabraknie jednak dostępu do Internetu. Z położonej na wysokości 5000 metrów n.p.m. Sherpa Internet Cafe bez problemów wyślemy maila z pozdrowieniami. Proszę się nie bać, jeżeli wędrując po pokrytych śniegiem szlakach spotkamy wielką włochatą bestię. To Yeti, zwany również Wielką Stopą. Lepiej pstryknąć mu fotkę, niż uciekać z krzykiem.

W surowym klimacie trzeba się dobrze posilić. W tybetańskich kuchniach chętnie gotuje się potrawy z ziemniaków i sera. Często wykorzystuje się również jęczmienną mąkę, z której robi się pyszne pierożki. Jeść należy (zgodnie z zaleceniami buddyjskich mnichów) powoli.

Wizyta na Dachu Świata to świetna okazja do chwili wyciszenia. Przybrawszy pozycję do medytacji młodzi adepci podróży wsłuchali się przez chwilę w mantrę. Dzisiejsze zajęcia plastyczne również nawiązywały do mnisich praktyk. Najpierw przyozdabiano mandale, których koliste kształty symbolizują czysty stan ducha. Sznury flag modlitewnych sprawiły, że na bibliotecznym korytarzu zrobiło się kolorowo niczym w Katmandu, tybetańskiej stolicy.

Zajęcia tradycyjnie zakończyło głośne czytanie. Tym razem wysłuchano baśni pod tytułem „Ptak szczęścia”.

 

/ps/

 

 ———————————————-

 

zobacz także:

 

Azjatyckie lato z biblioteką: wizyta w Izraelu

Uczestnicy Azjatyckiego Lata z biblioteką wrócili na szlak! Tym razem odwiedzili kraj leżący w Azji Zachodniej, często odwiedzany przez Polaków – Izrael. Azjatyckie lato z biblioteką (Izrael) – zdjęcia>

 

 

Azjatyckie lato z Biblioteką: w świątyni Angkoru…

Wietnam i Kambodża zachwyciły małych podróżników z Raciborza, którzy wybrali się na wycieczkę właśnie do tych azjatyckich krajów. Azjatyckie lato z Biblioteką – w świątyni Angkoru – zdjęcia>>>

 

Lato z biblioteką trwa. Tym razem uczestnicy poznali Chiny

Kolejne spotkanie w ramach Azjatyckiego Lata z Biblioteką poświęcone zostało Chinom (zobacz zdjęcia). Uczestnicy zajęć wzięli udział w treningu Tai Chi, tworzyli własne lampiony, a na koniec obejrzeli Kung Fu Pandę.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here