Krzanowice,Nędza, Rudnik oszczędzą na wspólnym zakupie prądu

0

Niemalże 700 tys. zł zaoszczędzą trzy gminy z powiatu raciborskiego, które zdecydowały się na wspólny zakup energii elektrycznej. Samorządy podpatrzyły pomysł grupowego zakupu u sąsiadów z Głubczyc.

Trzy gminy, jeden wspólny cel – wydać jak najmniej, a zyskać jak najwięcej. Na grupowe zakupy energii elektrycznej zdecydowały się gminy powiatu raciborskiego w województwie śląskim – Krzanowice, Nędza oraz Rudnik. Oszczędności przekroczą siedemset tysięcy złotych.

- reklama -

Przygotowania nad postępowaniem przetargowym ruszyły kilka miesięcy temu, kiedy gminy zapoznały się z wynikami przetargu który odbył się u sąsiadów – w Głubczycach. Prace rozpoczęły się od zebrania danych, które posłużyły firmie zewnętrznej do stworzenia audytu energetycznego i wskazania kierunku, w którym powinny podążać gminy. Z przedstawionej analizy wynikało, że szacowane oszczędności w każdej z jednostek mogą przekroczyć nawet i 25 proc. (biorąc pod uwagę nie tylko zakup energii elektrycznej, ale również obniżenie kosztów związanych z jej dystrybucją). W praktyce oznaczało to, że szkoły, przedszkola, zakłady komunalne i inne obiekty gminne zapłacą dużo mniej za energię.

Wspólne postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej okazało się świetnym rozwiązaniem, ponieważ łączny wolumen energii trzech gmin wynosił 4 371  981,91 kWh, co miało wpływ na uzyskanie niskiej ceny w przetargu. W postępowaniu wzięło udział dwóch wykonawców: PGE Obrót S.A. oraz Tauron S.A. W obu przypadkach ceny były bardzo konkurencyjne, ale najtańszą stawkę za 1 kWh energii elektrycznej zaoferowała PGE Obrót S.A.. Dzięki temu, oszczędności w grupie zakupowej sięgną ponad siedemset tysięcy zł. Z czego to wynika? Do tej pory, gminy powiatu, za 1 kWh energii płaciły średnio 0,33 zł (opłata za energię czynną z uwzględnieniem opłaty handlowej). Dzięki współpracy z firmą New Power i organizacji przetargu, do sierpnia 2015 roku, gminy mają gwarancję stałej ceny, która wynosi teraz 0,19 zł/kWh (oświetlenie uliczne) i 0,19 zł/kWh (pozostałe obiekty) do końca 2014, a w roku 2015 będą płacić 0,21zł/kWh. – Oznacza to, że bez względu na planowane przez sprzedawców podwyżki i sytuację na rynku, gminy, które zdecydowały się na udział w postępowaniu będą płaciły za energię jedną, stałą stawkę. Dodatkowo, przetarg likwiduje opłatę handlową, co przynosi jeszcze większe oszczędności – mówi Sebastian Turczyn, prezes zarządu New Power. New Power oprócz przyprowadzenia przetargu, zoptymalizowało też parametry dystrybucji, dzięki czemu gminy zyskały kolejne oszczędności.

Obecnie trwa podpisywanie nowych umów sprzedaży, które zaczną obowiązywać od października tego roku. Potem zostaną wypowiedziane obecnie obowiązujące umowy kompleksowe. Rynek energii elektrycznej, który pozwala na zmianę sprzedawcy od 2007 roku, staje się coraz bardziej konkurencyjny, ponieważ wciąż wzrasta liczba podmiotów posiadających koncesję na obrót energią elektryczną.

Wg badania przeprowadzonego na zlecenie firmy New Power na przełomie lutego i marca br  już prawie 60% samorządów postanowiło zmienić sprzedawcę w trybie zamówienia publicznego, a tym samym wyraźnie obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej.

Szacowane oszczędności (w złotówkach i procentowo) w poszczególnych gminach:
Krzanowice – 407 528,28 zł    (27,99%),
Nędza – 208 014,50 zł (26,77%),
Rudnik – 102 665,62 zł (20,43%).

Łączna suma oszczędności: 718 208,40 zł (26,74%)

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Ile zapłacimy za mieszkanie w Raciborzu?

142 000 zł – tyle wynosi średnia cena mieszkania w Raciborzu. Za metr kwadratowy zapłacimy średnio 2281 zł. Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat cen tutejszych mieszkań. Racibórz nieruchomości – analiza>>>

 

 

Dragados zadomowił się w Raciborzu-Brzeziu

Siedziba firmy Dragados – wykonawcy zbiornika Racibórz Dolny – nie tylko przyciąga wzrok przechodniów, ale także bezrobotnych, którzy przy budowie zbiornika chcieliby znaleźć pracę.

M. Lenk o śmieciach: dziękuję, przepraszam i proszę

Każda rewolucja wymaga ofiar. Śmieciowa również. Wielu mieszkańców Raciborza zaczyna powątpiewać w sens segregacji odpadów. Powód? Sytuacja wokół odbioru odpadów, która nastała wraz z wejściem w życie nowych…
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here