„Śluby panieńskie” przy RCI

0

Na raciborskim rynku grupa TE-REG-REC odegrała "Śluby panieńskie" A. Fredry. W czytanie komediopisarza włączyli się również poseł H. Siedlaczek, radna sejmiku E. Lewandowska oraz dyrektor RCK Janina Wystub.

W sobotnie słoneczne przedpołudnie młodzież kółka teatralnego TE-REG-REC działającego w Raciborskim Centrum Kultury, zabrała mieszkańców w podróż do innej epoki – przy RCI wystawiła fragmenty "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry. Wszystko w ramach akcji "Narodowe Czytanie" zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

- reklama -

Młodzi aktorzy wystąpili w specjalnie na tę okazję wypożyczonych z teatru opolskiego strojach z epoki romantyzmu. W rolę Anieli wcieliła się Magda Tyrała z I LO, Klarę zagrała Natalia Gabriel z Zespołu Szkół Ekonomicznych, a Gustawa – Adam Hadam z ZSE. – Bardzo profesjonalnie! – publiczność była pod wrażeniem gry młodych aktorów z RCK.

– Tak wczułem się w rolę Gustawa, że chętnie przeniósłbym się do epoki romantyzmu! – śmieje się Adam Hadam. – Cieszę się, że mogłem wziąć udział w wydarzeniu, i to nie jako widz, ale odtwórca jednej z głównych ról! – dodaje. – Grając Anielę czuję magię tamtej epoki. Kobiety były wtedy takie egzaltowane… – uśmiecha się Magda Tyrała.

– Pani Okaj nad rolami pracowała z nami już od wakacji, to dla nas wspaniała przygoda z teatrem. – podkreśla Natalia Gabriel. – Na co dzień jestem zwyczajną dziewczyną w dżinsach, a dziś na chwilę stałam się pewną siebie szlachcianką w przepięknej sukni! – dodaje Natalia.

 

Do akcji "Narodowego Czytania" włączyły się też osoby znane z życia publicznego: poseł Henryk Siedlaczek, radna Sejmiku Województwa Ewa Lewandowska, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Janina Wystub, a także przedstawiciele m.in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Halina Misiak, Grażyna Płonka, Teresa Pawłowska, Czesława Kordyaczny, Janusz Loch, Adam Hebeniak, a także Iwona Kroker, Jagoda Waszczenko oraz 8-letnia Natalka. Spontanicznie dołączyli do nich nawet Państwo Młodzi biorący akurat ślub w kościele farnym! Przeczytali fragmenty Fredry, a ślubny fotograf wykorzystał piękną scenerię z epoki romantyzmu.

Na miejscu można było też kupić książki Aleksandra Fredry – na pamiątkę z okolicznościową pieczątką, która przyszła do Raciborskiego Centrum Kultury z biura Prezydenta RP.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

"Kryształowa grota" na finał obozu tanecznego

Ponad 50-tka młodych tancerzy z całej Polski przyjechała do Raciborza, by wziąć udział w 10-dniowym obozie wokalno-tanecznym zorganizowanym w Raciborskim Centrum Kultury. RCK – Kryształowa grota – zdjęcia>>>

 

Zemsta dyrektorów i mediów na Zamku Piastowskim w Raciborzu

M. Weidner w roli Papkina, S.Janowski jako Cześnik, W. Janiczko Dyndalskim – na Zamku Piastowskim w role bohaterów "Zemsty" A. Fredry wcielili się dyrektorzy raciborskich szkół oraz przedstawiciele mediów.

Narodowe czytanie Fredry w bibliotece… po śląsku!

Na wesoło i po śląsku czytano Fredrę w bibliotece. Na miejscu można było zobaczyć również krótką inscenizację "Pawła i Gawła" a także odcisnąć przysłany przez Bronisława Komorowskiego stempel.
——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here