W Szonowicach marzą o ogródku botanicznym

0

Jest szansa, że przy starej szkole w Szonowicach w gminie Rudnik powstanie mini ogród botaniczny. Sołectwo walczy o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Do 1947 roku w centralnym punkcie skweru przy starej szkole w Szonowicach stał pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej, potem go rozebrano, a placyk powierzchni 2 arów pozostał niezagospodarowany, nie licząc dwóch zabytkowych lip.

- reklama -

 

Teraz jest szansa, że się to zmieni. – Długo zastanawialiśmy się co tam zrobić. Koncepcja wybudowania placu zabaw odpadła, bo za blisko drogi, więc postanowiliśmy spróbować sięgnąć po środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie utworzenia mini ogrodów botanicznych przy szkołach. Postanowiliśmy spróbować – wyjaśnia Karina Lassak, sołtys Szonowic.

 

Ogródek nie będzie duży, ale dostępny dla mieszkańców, którzy wolny czas będą mogli spędzić w miłym otoczeniu roślin i drzew. A szkoła będzie mogła ogród wykorzystywać  do edukacji ekologicznej.  Prace agrotechniczne mieszkańcy chcą wykonać we własnym zakresie, wsparcie WFOŚiGW w Katowicach miałoby zostać przeznaczone na nasadzenia. – A w przyszłości, kto wie, może uda nam się odbudować rozebrany wcześniej pomnik. Dzięki fotografiom jednego z mieszkańców, wiemy dokładnie jak wyglądał – dodaje Karina Lassak.

 

Ogródek mógłby być jednym z tych miejsc gdzie mieszkańcy mieliby możliwość przyjemnie spędzić wolny czas. W umileniu towarzyskich spotkań mieszkańcom mogłaby też pomóc kolejna inwestycja o dofinansowanie której Szonowice walczą w Lokalnej Grupie Działania. W obrębie boiska miałoby powstać wybrukowane miejsce z ławeczkami – w sam raz na ogniska i spotkania mieszkańców przy kiełbasce. – Mamy boisko do piłki nożnej, do siatkówki plażowej, mamy ładny plac zabaw, a takiego miejsca gdzie można bezpiecznie rozpalić ognisko i spędzić ze sobą miło czas, nam brakuje – mówi sołtys Szonowic.

 

publ. /ps/

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here