Brak dyscypliny w głosowaniu nad ul. Kozielską

0

29 października radni zdecydują o tym, czy na ul. Kozielskiej zostanie utworzona strefa ograniczonego użytkowania. Sprawa budzi kontrowersje. Strefy nie chcą sami mieszkańcy. Jak zagłosują radni?

Los mieszkańców ul. Kozielskiej w Raciborzu nie jest godnym pozazdroszczenia. Na drodze panuje ogromne natężenie ruchu, w tym samochodów ciężarowych. Mieszkańcy Kozielskiej nie mogą spać, a na niektórych domach pojawiają się pęknięcia. Dlatego władze powiatu raciborskiego myślą nad utworzeniem w tym miejscu strefy ograniczonego użytkowania.

- reklama -

Strefa rozciągałaby się od skrzyżowania ul. Kozielskiej z ul. Głubczycką i Władysława Reymonta do skrzyżowania z ul. Podmiejską. Ograniczenia w użytkowaniu tego terenu dotyczyłyby zakazu lokalizacji nowych obiektów podlegających szczególnej ochronie akustycznej (uzdrowisk, szpitali, szkół, przedszkoli, domów opieki społecznej oraz obiektów związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży). Lokowanie nowej zabudowy mieszkaniowej lub też adaptacja pomieszczeń w istniejących obiektach na lokale mieszkaniowe byłyby możliwe pod warunkiem spełnienia wymagań technicznych zapewniających właściwy klimat akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Mieszkańcy ulicy obawiają się, że wprowadzenie strefy ograniczonego użytkowania spowoduje znaczący spadek wartości ich nieruchomości i nie przyczyni się do poprawy sytuacji. Ich zdaniem problemem są samochody ciężarowe, które nocą mkną z prędkością 80 km/h, powodując nie tylko hałas, ale również  potężne drgania (przy najeżdżaniu na studzienki kanalizacyjne).

Z drugiej strony po utworzeniu strefy mieszkańcy ulicy mieliby większe szanse na dochodzenie swoich praw o odszkodowanie w GDDKiA. Ponadto, w myśl uchwały, mieszkańcy będą mogli domagać się wymiany stolarki okiennej oraz poprawy izolacji akustycznej swoich domów, za którą zapłaci zarządca drogi (GDDKiA). Oczywiście stanie się to tylko, gdy pomiar hałasu w domu wykaże, że faktycznie następują tam przekroczenia norm.

Plany utworzenia strefy ograniczonego użytkowania mają związek ze skargami mieszkańców ulicy Kozielskiej. Na ich podstawie władze powiatu wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (ul. Kozielska jest zlokalizowana w ciągu DK 45) do sporządzenia przeglądu ekologicznego drogi. W raporcie wykazano, że wprowadzenie ograniczenia prędkości oraz montaż ekranów akustycznych nie wystarczą do poprawy sytuacji, dlatego koniecznym jest utworzenie właśnie strefy ograniczonego użytkowania.

Problem hałasu na DK 45 nie dotyczy tylko ul. Kozielskiej. W miniony czwartek (17.10.13) mieszkańcy Studziennej w geście protestu na 20 minut zablokowali ul. Bogumińską. Polecamy również: Racibórz Bogumińska: mieszkańcy Studziennej zablokowali DK45.

Starosta Adam Hajduk zapowiedział podczas piątkowych (18.10.13) obrad powiatowej komisji rozwoju gospodarczego, że każdy z radnych musi sam zdecydować o tym, czy chce poprzeć projekt uchwały dot. wprowadzenia strefy, czy też nie. Póki co, głosy radnych są podzielone. Decyzje co do dalszego losu ulicy Kozielskiej zapadną 29 października na sesji Rady Powiatu Raciborskiego.

/Wojciech Żołneczko/
fot. (mini):google.com
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Racibórz Bogumińska: mieszkańcy Studziennej zablokowali DK45

Fatalna nawierzchnia drogi, pękające domy, pędzące tiry, przechodnie zdmuchiwani do rowów – dla mieszkańców Studziennej miarka się przebrała. Przez 20 minut blokowali DK 45. Racibórz – blokada DK 45 – zdjęcia>>>

Akcja podnoszenia wykolejonego pociągu w Studziennej [WIDEO]

Specjaliści podnoszą pociąg, który wykoleił się w Raciborzu-Studziennej na wysokości ul. Topolowej. Racibórz-Studzienna – akcja podnoszenia wykolejonego pociągu – zdjęcia>>>

W Raciborzu brakuje 3166 miejsc parkingowych

Deficyt miejsc parkingowych w Raciborzu to poważny problem. Co więcej, sytuacja będzie się pogarszać. Wrocławska firma SoftGIS wie, jak temu zaradzić. Jest tylko jeden problem… Potrzeba pieniędzy, naprawdę wielkich – 232 mln zł.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here