Wisława Szymborska patronką Gimnazjum przy Kasprowicza?

119

Przekonanie, iż osoba noblistki będzie wzorem i autorytetem godnym naśladowania dla młodzieży to główny powód nadania placówce jej imienia. Uchwała w tej sprawie znalazła się w programie listopadowej sesji rady miasta.

 

- reklama -

 

 

Zgodnie  z Rozporządzeniem  Ministra  Edukacji  Narodowej  z 21 maja  2001r.  w sprawie ramowych  statutów  publicznego  przedszkola  oraz  publicznych  szkół imię szkole nadaje organ prowadzący.  W dniu 9 października  2013r.  do Prezydenta Miasta Racibórz wpłynął wniosek w imieniu rady pedagogicznej, rady rodziców oraz samorządu  uczniowskiego  Gimnazjum  Nr  1 przy  ulicy  Kasprowicza  w Raciborzu, w  sprawie  nadania  placówce  imienia. Wnioskodawcy wybierając  imię Wisławy  Szymborskiej kierowali  się  przekonaniem,  że  osoba  noblistki  będzie  wzorem  i autorytetem  godnym naśladowania  dla  młodzieży  gimnazjalnej. Wychodząc  naprzeciw  oczekiwaniom  środowiska, zasadnym jest podjęcie stosownej uchwały – czytamy w rozporządzeniu uchwały.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

119 KOMENTARZE

 1. @@@@

  Nie tak źle, od wczoraj wieczora, w sondzie 166 głosów.

 2. zxcv

  Z okazji tak wielkiej uroczystoci jak nadanie imienia szkole powinna zostać odprawiona Msza św. Która parafia dostąpi tego przywileju? Którego z duchownych poproszą uczniowie, rodzice i rada pedagogiczna G 1 im. Szymborskiej? W modlitwie wiernych można by się pomodlić za pomordowanych przez władze ludową, której tak wysługiwała się patronka.

 3. Kto chce działać – zapraszam, kto chce tylko napinać się przed
  komputerem – również można, a wasze anonimowe komentarze zostaną zlane
  ciepłym moczem, jak to świetnie zostało pokazane dzisiaj na komisji.
  Polecam zapoznać się z przygotowanymi przeze mnie materiałami:
  [url=http://jsbin.com/IXIHIra/9]http://jsbin.com/IXIHIra/9[/url]

  Jest
  tam m.in. przykładowy list do radnego, sugestia jak prowadzić rozmowę
  telefoniczną z radnym, numery, maile radnych oraz kontakt do mnie.

 4. sd

  Dzięki nim jest co kochać, w kraju w którym trudno żyć,
  jest na mapie zarys Polski, przypomina kim chcę być.
  Ta nuta chce przebić propagandę nieszczerą,
  krzyczy: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 5. placek

  Jestem ciekawy czy radni czytają fora. Mogliby się dowiedzieć co ludzie myślą na temat kandydatury Szymborskiej i na temat samej poetki .

 6. Mozna by komentarze zforum wydrukować i przesłac do radu – to sie wtedy dowiedzą. Niektórzy czytają – co się interesują , inni w ogóle niczym się nie interesuja.

 7. melon

  Jaka szkola jest najbliżej G1 też gimnazjum ?.Pytam na wypadek gdyby tej szkole przyznali za patronkę Szymborskią bo trzeba by innej szkoly szukać

 8. gos

  Kto dokladnie z rady pedagogicznej wysunął tą kandydaturę Szymborskiej? Czego uczą te osoby w szkole?

 9. @melon

  Na Opawskiej jest Gimnazjum nr.5 im.Jana Pawła II wielkiego Polaka chyba nie jest daleko aż tak .Polecam

 10. sułek

  Po drugiej stronie ulicy na Kasprowicza 11 też jest Gimnazjum tak że nie będzie daleko jakby chciał ktoś inną szkołę wybrać 🙂

 11. aha

  To nagle mam nie umieszczać dziecka w gimnazjum, ktore mam pod nosem, bo ktos je sobie nazwal od wlasnego widzimisię?

 12. lila

  Jak będzie trzeba to szkołę można zmienić tym bardziej że jest ta sama i dwujęzyczna w pobliżu. .

 13. lol

  Dobrze tak 3mać…. 🙂

 14. ......

  Najważniejszym zarzutem stawianym Szymborskiej jest jej postawa we wczesnym okresie PRL-u[16][17]. W okresie stalinizmu zaliczana do Pryszczatych, grupy młodych pisarzy przełomu lat 40. i 50., entuzjastycznych propagatorów realizmu socjalistycznego, którzy za główne zadanie literatury przyjmowali wspieranie aparatu władzy w narzucaniu polskiemu społeczeństwu ustroju komunistycznego.
  W lutym 1953 wraz innymi 52 osobistościami świata kultury podpisała tzw. Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Akcja zbierania podpisów pod rezolucją była elementem walki władzy komunistycznej z Kościołem Katolickim. W sfingowanym, pokazowym procesie grupa księży kurii krakowskiej została fałszywie oskarżona o działalność na rzecz Stanów Zjednoczonych. Zapadłe po procesie surowe wyroki, włącznie z trzykrotną karą śmierci, miały zademonstrować determinację władzy ludowej w zwalczaniu Kościoła katolickiego w Polsce i sparaliżować działalność wszelkich niezależnych wobec niej struktur[8][18][19][20]. W okresie socrealizmu Szymborska tworzyła poezję wychwalającą nowy ustrój komunistyczny (wiersze „Robotnik nasz mówi o imperialistach”, „Wstępującemu do Partii”, „Na powitanie budowy socjalistycznego miasta”), a także utwory ku czci Lenina, Stalina czy Bieruta[21]. Np. w jednym z wierszy z tomiku „Dlatego żyjemy” Lenin został przez nią nazwany „nowego człowieczeństwa Adamem”[22].

 15. Ola

  Macie rację oszołomy, wszystkich homoseksualistów do obozów, zboczeńcy żyć im się zachciewa! Ateiści na stosy wolno żyć tylko wierzącym w jedyną słuszną religię, która wszak głosi tolerancję i miłość. Ludzie. Opanujcie się brzmicie jak opętana sektaSzymborska popełniła błąd jak wielu pisarzy i polityków w tymkraju – takie były czasy. Przyznała się do tego i pokajała, gdyby zanalizować życiorysy patronów szkółt to większości trzeba by to „patronowanie” odebrać , bo niemal każdy ma coś na sumieniu. Po pierwsze zdrowy rozsądek nie powtarzajcie bezmyślnie tekstów Frondy i zwykłych awanturników, którzy zyją według zasady” nieważne co,byle cośsię działo”.

 16. 888

  Olu, no właśnie istotą sprawy jest to, ze nigdy się od tego nie odcieła, nie „pokajała”, a wręcz przeciwnie – za otrzmanego Nobla ufundowała nagrodę dla młodych piszących – nagrode imienia swojego byłego męża, który wsławił się faktem i ż więcej napisał donosów niż wierszy, bo jego rolą była inwigilacja młodych literatów i to nie we wczesnym socrealiźmie, ale wiele lat później…

 17. melon

  Tego faktu który na sesji rady przedstawił radny Jarosz nie wiedziałem .To jest szokujące .Ufundować nagrodę literacką pośmiertnie im swojego męża czy też byłego męża który był donosicielem i z ktorego powodu wycierpiało zapewne wielu ludzi lub nawet straciło życie a rodziny mężów czy córki i synów.Moim zdaniem Szymborska doskonale zdawała sobie sprawę co robi zapisując w swoim testamencie utworzenie tej fundacji i nagrody im. jej męża .Poprostu zagrala na nosie Polsce i polakom i tak jak krecią robotę robiła za swojego życia temu krajowi w którym mieszkała i jego mieszkańcom tak samo zrobila jeszcze ostatni ruch tym razem jakby to nazwać z za grobu..Perfidne posunięcie .To jeszcze dosadniej pokazuje nieodpowiedzialność radnych którzy poparli tą kandydaturę i pracowników tej szkoły- wnioskujących.

 18. Ludzie, co W. Szymborska ma wspolnego z Raciborzem? Co ma wspolnego z ta szkola/ Czy my w Raciborzu nie mamy naszych lokaklnych bohaterów? Niech oni bedą patronami naszych szkół!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here