OSP Krzyżanowice ma nowy wóz bojowy

0

Wart 627 tys. złotych (7 tys. to wyposażenie dodatkowe) nowoczesny samochód strażacki Mercedes Atego z napędem na 4 koła jest od 20 listopada, w posiadaniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżanowicach.

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Samochód zajechał pod remizę na sygnale w asyście Stara i Magirusa, samochodów krzyżanowickich strażaków, które czekały na nowe auto w Roszkowie. Przed remizą zaś zgromadzili się strażacy i mieszkańcy, przybyli także przewodniczący rady Paweł Lasak, wójt gminy Grzegorz Utracki, sołtys Zofia Lukoszek oraz kapelan strażaków o. Marceli Dębski i ksiądz proboszcz Jerzy Witeczek, który natychmiast pobłogosławił nowy wóz.

- reklama -

Mercedes Atego to średni samochód ratowniczo-gaśniczy o mocy 290 KM. Pojazd jest wyposażony m.in. w zbiornik wody o pojemności 4500 litrów i środka pianotwórczego o pojemności 450 litrów, autopompę dwuzakresową sterowaną elektronicznie, linię szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy – elektryczny zdalnie sterowany pilotem, zraszacze, sprzęt łączności radiowej, wyciągarkę, agregat prądotwórczy, sygnalizację świetlno-dźwiękową oraz kamerę cofania.

Po nowe auto do Częstochowy pojechali: prezes Walter Bożek, naczelnik Jerzy Tlon, kierowca krzyżanowickiej OSP Adam Mucha oraz Jan Mucha i Janusz Tlon. Ta piątka strażaków przeszła wstępne szkolenie obsługi wszystkich nowoczesnych urządzeń w jakie wyposażony jest nowy wóz bojowy.

Do tej pory miejscowa jednostka miała do dyspozycji dwa samochody: wyprodukowanego w 1994 Stara oraz Magirusa Iveco z 1981, który w 2007 roku otrzymała z partnerskiej gminy Seeshaupt.

Nowy pojazdy zostały zakupiony ze środków finansowych Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, które na zakup Mercedesa wyłożyły w sumie 250 tys. zł. Kwotę 315 tys. zł dołożyła gmina, 52 tys. OSP Krzyżanowice i sponsorzy, a 10 tys. firma PRD-Kuhn z Krzyżanowic.

 

 

źródło: Gmina Krzyżanowice

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here