Radni nie mogą nachwalić się Zamku Piastowskiego

11

– Nie mamy za dużo rzeczy, którymi możemy się cieszyć i szczycić. Natomiast historią i zamkiem możemy – twierdzi radny N. Mika. W swej opinii nie jest osamotniony – nad Zamkiem i tym jak jest zarządzany rozpływają się niemal wszyscy radni.

Członkowie Komisji Budżetu i Finansów nie szczędzą pochwał dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu Grażynie Wójcik. – Dzisiejsze funkcjonowanie Zamku potwierdza słuszność realizacji tej inwestycji, potrzebnej dla powiatu i regionu – mówi Przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda.
 

Radny Norbert Mika podkreśla unikatowość Zamku Piastowskiego w Raciborzu w skali regionu. – W tym rejonie zamków miejskich nie ma (…). Oddanie do użytku Zamku Piastowskiego podniosło prestiż powiatu raciborskiego. Katowice nigdy sobie zamku nie zrobią; takiego obiektu nie maja Opole i Kędzierzyn-Koźle (…) Do tego Zamek Piastowski w Raciborzu ma charakter otwarty, to nie jest muzeum – wylicza zalety zabytku radny Mika. Starosta Adam Hajduk podkreśla, że dzięki zamkowi Racibórz i powiat raciborski są coraz bardziej rozpoznawalne w województwie. – Firmy robią sobie tu imprezy, organizowane są tu również imprezy o randzie wojewódzkiej. Zamek wpływa na polepszenie pozycji Raciborza w województwie – wylicza starosta.

- reklama -

Radny Marek Kurpis (Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Raciborskiego) zauważył, że Zamek Piastowski razem z bulwarami nadodrzańskimi, aquaparkiem i przystanią dla kajaków będzie składał się na wspaniały kompleks rekreacyjno-turystyczny, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego.

W czasie obrad komisji jedynie radny Leon Fiołka postanowił dolać do beczki pochwał łyżkę dziegciu wskazując na niewielkie w stosunku do kosztów utrzymania obiektu przychody, które on generuje. Radny Jerzy Staroń zauważył, że do końca realizacji unijnego projektu, w ramach którego przeprowadzono renowację obiektu, zamek jako taki nie powinien przynosić zysków, gdyż spowodowałoby to konieczność oddania unijnej dotacji.

Zdaniem radnego Adriana Plury Zamek Piastowski w Raciborzu prawdopodobnie nigdy nie będzie przynosił wymiernych zysków w zestawieniu wydatków/przychodów. Rzeczywistą wartość dodaną powinien stanowić rozwój drobnej przedsiębiorczości, która korzystałaby na coraz częstszych odwiedzinach turystów na Zamku i wokół niego.  Zdaniem radnego aktualnie powinno postawić się na promocję Zamku. Dla działań w tym kierunku najlepszym przyczółkiem jest rudzkie opactwo, które chętnie odwiedzają mieszkańcy aglomeracji katowickiej. To właśnie tam powinno się prowadzić kampanię promocyjną raciborskiego zamku, tak aby odwiedzający opactwo goście przy okazji odwiedzili również Zamek Piastowski w Raciborzu i sam Racibórz.

publ. /żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Rodzina Pułkowa spotkała się na Zamku Piastowskim

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się spotkanie pokoleń Rodziny Pułkowej. Jego organizatorem była Fundacja 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Spotkanie Rodziny Pułkowej – zdjęcia>>>>

W rolnictwie dokonał się ogromny skok technologiczny

Ziemia raciborska od dawna słynie z dużej kultury upraw rolnych. Postęp technologiczny w rolnictwie jest ogromny. Był to jeden z tematów odbywającego się na zamku Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Starosta wręczył statuetki i zapowiedział renowację kaplicy

Około 2 mln zł ma kosztować odnowienie wnętrza zamkowej kaplicy – ujawnił starosta Hajduk podczas spotkania w starostwie, na którym wręczono statuetki w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2013.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

11 KOMENTARZE

 1. Radni pewnie nie wiedzą,że wszelakie kaplice i zamki powstały na bazie zysków ściągniętych z pańszczyżnianego chłopstwa, pracujacego od switu do zmierzchu, poganianego batogiem! Równiez jako fundacje wielmożów , chcących wykupić od Watykanu …..odpust wieczny, za wszystkie swoje potworne grzechy ! Mając przed oczyma te fakty – cieszcie się p a r w e n i u s z e wszelakimi kaplicami i zamkami ociekajacymi krwią poddanych! A radny Mika jak zwykle- pierdoli głupoty/ pierdolić- słownik polski Brucknera – plesc …g ł u p o t y!/

 2. Cenzor portalu powinien w końcu przyswoić sobie, że słowo ,,p – i -e -r -d -o- -l- i – -ć,, jest pełnoprawnym wyrażeniem w polskim, zwłaszcza slaskim słownictwie!

 3. :P

  ciekawe rzeczy piszesz, tyle że nieprawdziwe:) w czasach gdy wznoszono zamek piastowskim na tym terenie pańszczyzna nei funkcjonowała:P

 4. cyrk

  Dziwi mnie, że historyk takie rzeczy mówi. Jaki to zamek? Miał być zamek a biurowiec z niego czynią. Porównywać nie mozna Zamku Raciborskiego do Zamku w Rudach- tam pachnie historią a u nas socrealizmem. Jeżeli jest się częstym „rezydentem” tego zamku, no to nie wypada krytykować;)

 5. basta

  @hihi – tyle masz do powiedzenia? Dla jednych to zamek dla innych palac- widomo o co chodzi.

 6. Wszystkie lizusy Hajduka prześcigają się w pochwałach tego kiczu architektonicznego, żeby panu staroście nie zrobiło się przykro. Ja się pytam, czy kiedykolwiek ci zadowoleni radni byli w jakimś zamku bądź innym zabytkowym obiekcie wyremontowanym zgdonie z kanonami sztuki konserwatorskiej, np w Pszczynie? Jeśli nie, to niech lepiej zamilkną z tymi laudacjami, bo najwidoczniej cała ich wiedza na ten temat ogranicza się do broszurki o zamku na kredowym papierze.

 7. kkk

  Imprezy na Zamku to jedno i jest ok, ale to jak Zamek jest zrobiony – to drugie i tu sie zgodze z poprzednikiem

 8. tja

  No faktycznie zamek to się im udał, ale wielkiej filozofii to tam nie było, poza wydawaniem naszej kasy, oczywiście.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here