Racibórz: albo niższe podatki albo inwestycje

Gmina Michałowo (woj. Podlaskie) zwolniła mieszkańców z podatku od nieruchomości. Wiele innych podatek ten obniżyło. W Raciborzu rada miasta po raz kolejny podniosła jego wysokość. Czy w przyszłości możliwe są obniżki?

Michałowo zdecydowało się na taki krok jako pierwsza miejscowość w Polsce. Jak tłumaczą władze podlaskiej gminy, chcą w ten sposób odciążyć dotychczasowych mieszkańców, a także zachęcić innych do budowania się i zamieszkania na ich terenie. Nierzadko inne gminy, choć podatek pozostawiają, to decydują się na jego obniżkę – czy to w stosunku do mieszkańców, czy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

- reklama -

 

W Raciborzu w obecnym roku podatek od nieruchomości wzrósł co prawda nieznacznie, jednak zawsze to wzrost. – Nie wyobrażam sobie z czego oni tam chcą żyć i z czego żyją (w Michałowie – red.). Chyba złoto wydobywają albo chcą usunąć burmistrza, więc to zabieg socjotechniczny – komentuje prezydent Mirosław Lenk. Jego zdaniem jeśli na krok taki decydują się w bardzo małej miejscowości, gdzie praktycznie nie funkcjonują przedsiębiorstwa, ryzyko jest warte do rozważenia. W większych gminach jest to niemożliwe.

 

– Pewnie że fajnie byłoby obniżać obciążenia fiskalne, ale podatek od nieruchomości to nasz podstawowy dochód. Z czego miasto miałoby spełniać rosnące oczekiwania mieszkańców i realizować swoje zadania i inwestycje? – pyta prezydent.

 

Paweł Strzelczyk
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Liczba bezrobotnych w powiecie przekroczyła 3 tysiące osób

Według danych szacunkowych na koniec listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3049 osób, w tym 1894 kobiety. W porównaniu do października, liczba bezrobotnych wzrosła o 68 osób.

Pytania do konkurencji PK. Zwykłe "damy radę" nie wystarczy

W 2 tygodnie rozstrzygnie się kto otrzyma intratne zlecenie na sprzątanie, utrzymanie dróg i zieleni. Zwycięstwo konsorcjum krakowsko – hiszpańskiego, które zaoferowało niższą cenę niż PK, wcale nie jest jeszcze przesądzone.

Podatek od nieruchomości – ile zapłacimy w przyszłym roku?

Prezydent zaproponował nowe stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w 2014 roku. Obecnie wysokość stawek jest poddana konsultacjom społecznym. Zobacz, ile może wynieść podatek od nieruchomości.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

11 KOMENTARZE

 1. Zabrakło by również na pensję dla Prezydenta c.12 000zł. /za co i dlaczego tyle bierze?/ diety dla radnych oraz diety dla Tadeusza Wojnara c.2 000zł. ponieważ mało mu c.30 000zł, jako prezesowi – wyzyskiwaczowi emerytów i rencistów!

 2. Obniżyć koszty Administracji UM, egzekwować statutowe obowiązki na każdym stanowisku w administracji. Jeszcze nigdy nie było tyle prywatnych podmiotów, jako pomoc, w trybie prac zleconych, w realizacji Ustawowych obowiązków UM ??? Wystarczy udać się do konkretnego biura z pytaniem odnośnie szczegółów sprawy – pada odpowiedź, że nie wiedzą bo to realizowała zlacona firma ! ! ! Może by było taniej zatrudniać osoby kompetentne – z realnym fachowym przygotowaniem do zawodu ? Taki stan administracji zaznaczył się w prezydencj od A.Markowiaka do Lenka, to wtedy właśnie zlikwidowano ostatnie fabryki – miejsca pracy w Raciborzu, pozbawiając Miasto dochodów do kasy Samorządów.

 3. Prosze nie mieszać ludziom w głowach. Przez tą małą gminę biegnie rurociąg stą może ona sobie pozwolić na likwidację podatków bo i tach jej wpływy budżetowe wynoszą 10 milionów zł. Jak na małą gmine o ograniczonej infrastrukturze do bieżącego utrzymania to bardzo duże dochody.

 4. A w piątek ma być głosowanie w sejmie o podniesieniu VAT-U o 4 procent i wszystko pujdzie w górę bo złodziejom z Warszawy finanse nie pasują.Rozkradli państwo to teraz nas skubią do gołej skury a to wszystko po to żeby lepiej się rzyło?Wyłączcie telewizory i zacznijcie myśleć jak bardzo nas okradają i kto nas okrada bo jesteście tak głupi że nic nie wiecie

 5. a wręcz POdnieść należy.
  „Oszołomom,, „Castom-ramom,, „Te..sckotch” …”Ele-clarkom, … czyli tym hyper i super,, ,,marketom,, które dzięki siedzibom ,,matek,, w niedzikich krajach PO-datków obowiązujących nas wszystkich [dochodowego głównie] w POlsce nie płacą.
  W rozliczeniach stosuje się prosty ,,chwyt,,. Jeśli ,,grozi dochód,, to ,,matka,, POdsyła fakturkę kosztową i dochodu ni ma.
  [b]ps.:[/b] POmijam już fakt, ze z ,,czołóki POlskich milionerów,, jedynie prof.[właściciel „Comarchu” i piłkarzyków „Cracovii” Filipiak dochodówkę płaci w Ojczyźnie ! za ubiegły rok ,,drobne 2 miliony…

 6. Moim zdaniem nie powinno się obnizać tego padatku – niech budją się ci, których na to stać. Jak tak będzie Państwo stale obniżać podatki, to w końcu cała Polska legnie w gruzach.

 7. Jeśli to prawda, a z marketami na pewno, co podają tutaj komentarze, to ten Lenk i inni powinni sobie podnieść jeszcze wyżej pensje, by w końu ten głupi Naród widział kogo popierał w wyborach. Krew się w żyłach pieni gdy się ogląda w TVN i TVP te fałszywe kreatury antypolskie, kiedy w końcu coś się zmieni ??? Na naszych oczach, to właśnie Naród ukrainski pokazuje Światu prawdziwą SOLIDARNOŚĆ a nie wałęsowanie z UB-kami, wyprowadzać w pole Naród.

 8. Piszesz: Moim zdaniem nie powinno się obnizać tego padatku – niech budją się ci, których na to stać. [color=#ff0000]Jak tak będzie Państwo stale obniżać podatki, to w końcu cała Polska legnie w gruzach[/color].
  Jeśli ta wypowiedź to nie prowokacja, to zasługuje na znalezienie się w Serves jako wzór piramidalnej głupoty. Kiedy to Państwo ostatni raz obniżyło podatki?????Bo z tej wypowiedzi wynika, że robi to stale… Mniej wyborczej i tefałenu!

 9. A przepraszam bardzo, jakie inwestycje? W h2ostróg? Do którego trzeba będzie dopłacać – z podatków. W fontanny przy kościele farnym? W festliwal fetowania stalinowskiej kanalli w G1?

 10. Ja nie mówię, że Państwo ostatnio obniżyło podatki, ja mówię, że ma tego nie robić. Przez takich, co chcieliby mieć, ale nie mają za co kupić, to Państwo tylko traci. Niech sobie tacy jadą do Ameryki i biorą wszytsko, nawet żarcie, na kredyt. Polska powinna się pozbyć kombinatorów, którzy uważają, że wszytsko się im należy, podatki trezba obnizyć, odsetki zlikwidować, władzę zmieszać z błotem.

 11. Nie obraź się, ale w dalszym ciągu pierdolisz jak potłuczony. Przeczytałem Twoją wypowiedź nawet po hebrajsku, z prawa na lewo, i z przykrościa stwierdzam: żadnego w niej sensu, ładu i składu, o logice nie wspominając. Ale kij tam, powiedzmy, że domyślam się o co chodzi w tej jakże głębokiej analizie. Powtórzę swoją radę: mniej wyborczej i tefałenu, jeśli chcesz ocalić resztę szarych komórek i samodzielnego myślenia. Nie mam czasu bawić się w polemikę, bo to byłoby „mówił dziad do obrazu”. Tylko prosty przykład: idąc Twym tokiem rozumowania, dopominający się obniżek podatków to kombinatorzy. Powiedzmy, że hipotetycznie na upartego można ich tak nazwać. Państwo jednak tego nie robi i pod rządami pasożytow z PO nie zrobi. Niech więc ta banda kombinatorów jęczących na wysokie podatki jedzie do Ameryki i bierze wszystko na kredyt. Nawet żarcie. Takich tu nie trzeba. Zostaną tylko uczciwi, nie mieszający władzy z błotem, uczciwie płacący podatki. Podatki, których państwo nie obniża, bo po co?. BA! Podwyższa wręcz, i to systematycznie. Uczciwi powinni płacić uczciwie coraz wyższe podatki, cieszyć się z podwyżek VAT, akcyzy, dochodowego, i cieszyć się. Cieszyć się i płacić. I chwalić państwo, władzę, premiera, rząd, najlepsze w historii kraju. Oburzać się na wszelkich warchołów przebąkujących o ulgach podatkowych. Cieszyć się, chwalić i płacić.
  Na marginesie – wyobraźmy sobie osła, któremu na grzbiet dokładają coraz więcej, i więcej, i więcej, a ten rży z radości. Jak długo będzie w stanie rżeć? Nieważne, mądre zwierze wie, że jego pan ma do tego prawo, bo inaczej pan traci.
  To na tyle.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here