Muzeum: Otwarcie dwóch wystaw i koncert pieśni adwentowych

0

Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższa niedziela w raciborskim Muzeum. Tego dnia odbędzie się otwarcie wystaw poświęconych drewnianej architekturze sakralnej na Śląsku oraz ludowej twórczości bożonarodzeniowej.

Muzeum w Raciborzu zaprasza na Niedzielę w Muzeum w dniu 8 grudnia 2013 r. o godzinie 15.00, budynek ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1. W programie: Koncert pieśni adwentowych w wykonaniu Chóru Parafii Świętych Mateusza i Macieja z Raciborza – Brzezia pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.

- reklama -

Koncert będzie towarzyszył następującym wydarzeniom:

Otwarcie wystawy „Hej kolęda, kolęda. Boże Narodzenie w sztuce ludowej” ze zbiorów: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum w Raciborzu.

Otwarcie wystawy „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku” przygotowanej przez Muzeum Wsi Opolskiej oraz Oberschlesische Landesmuseum  w Ratingen – Hösel.

WSTĘP WOLNY

Kościoły drewniane na Górnym Śląsku to wyjątkowe zabytki architektury drewnianej. Spośród kilkuset kościołów wybudowanych przez cieśli z drewna do dzisiejszych czasów przetrwało kilkadziesiąt. Pełnią one rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych  i pątniczych.

Na wystawie będzie można zobaczyć piękne zdjęcia trzydziestu wybranych, drewnianych kościołów z terenu Śląska oraz uzyskać ważne informacje przybliżające historię powstania, cechy charakterystyczne oraz najciekawsze elementy zdobnictwa i wyposażenia poszczególnych drewnianych kościołów. Można będzie również  poznać techniki ciesielskie, wykorzystane przy budowie tego typu obiektów, a także powstałe w ostatnich latach szlaki turystyczne, prowadzące śladem kościołów drewnianych na Górnym Śląsku.

 

Wystawa „Kościoły drewniane Górnego Śląska” jest efektem współpracy trzech muzeów: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" i Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen. Celem ekspozycji jest prezentacja wybranych kościołów drewnianych z województw opolskiego i śląskiego.

Autorami wystawy są: Elżbieta Wijas-Grocholska i Marcelina Jasińska – Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Damian Adamczak i Antoni Kreis – Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, którzy dokonali doboru obiektów, zredagowali opisy i wykonali fotografie.

*********************

Wystawa „Hej kolęda, kolęda. Boże Narodzenie w sztuce ludowej” prezentuje różnego rodzaju twórczość ludową inspirowaną Bożym Narodzeniem. Temat ten jest bogato i różnorodnie przedstawiany w tradycyjnym malarstwie ludowym i popularny jest do czasów współczesnych. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. obrazki na szkle i płótnie pochodzące z XIX w. przedstawiające sceny Bożego Narodzenia, pokłonu Trzech Króli, ucieczki do Egiptu, Matki Boskiej Karmiącej.

Wielu twórców ludowych podjęło ten temat w swoich dziełach współcześnie. Na wystawie prezentujemy piękne obrazki na szkle namalowane przez artystów  pochodzących nie tylko ze Śląska (m.in Rozalii Szypułowej), ale także z Beskidu Śląskiego (Maria Gatnar-Guzy z Wisły)  i Żywieckiego (Józef i Anna Hulkowie z Łękawicy) oraz z Podhala (Zdzisław Walczak). Artyści przedstawiają na nich różnorodne sceny adoracji przy żłóbku, ucieczkę do Egiptu oraz polskie zwyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia.
    

W dawnej rzeźbie ludowej temat Bożego Narodzenia się nie pojawiał. Podjęli go dopiero rzeźbiarze współcześni.  Na wystawie obok malarstwa bardzo licznie i barwnie pokazana jest bożonarodzeniowa plastyka obrzędowa. Można tu  zobaczyć różne rodzaje szopek: betlejki ustawiane w domach, szopki kukiełkowe, ruchome, z którymi chodzono po kolędzie, a także szopki krakowskie. W tej grupie zobaczymy także akcesoria kolędników – maski i kostiumy grup kolędniczych, gwiazdy, z którymi chodzono po domach i kolędowano. Do plastyki obrzędowej zaliczamy także tradycyjne ozdoby wykonane z kolorowych papierów, słomy, orzechów. Na ekspozycji prezentujemy właśnie taką tradycyjnie przystrojoną choinkę.

Wystawa „Hej kolęda, kolęda. Boże Narodzenie w sztuce ludowej” składa się z eksponatów wypożyczonych z wielu muzeów śląskich: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz własnych.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej nastrojowej, różnorodnej i wielobarwnej wystawy od 8 grudnia 2013 r. do 15 lutego 2014 r. 

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here