Pierwszy wyrok w sprawie fałszerstwa dokumentów

0

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok wobec 23 oskarżonych w sprawie działającej na Śląsku grupy przestępczej zajmującej się fałszowaniem dokumentów, a rozbitej przez raciborskich pograniczników.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w 2010 roku i prowadzone jest przez funkcjonariuszy Śląsko – Małopolskiego Oddziału Staży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Grupa przestępcza działała ponad 3 lata, a z procederu fałszowania dokumentów członkowie grupy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Dotychczas ponad pięćdziesięciu osobom postawiono zarzuty, w tym fałszerzom, pośrednikom oraz zleceniodawcom. Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach zapadł 25 listopada i jest pierwszym wyrokiem w tej sprawie. Swoim zakresem obejmuje osoby, które pełniły rolę pośredników pomiędzy fałszerzami a osobami zlecającymi sfałszowanie konkretnego dokumentu. Zajmowali się oni między innymi przyjmowaniem zleceń od osób zainteresowanych, przekazaniem niezbędnych danych oraz pobieraniem opłat za wykonane zlecenie.

- reklama -

 

Na mocy powyższego wyroku wszystkie 23 osoby zostały uznane winne zarzucanych im czynów i skazane na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 1 roku i 8 miesięcy w zawieszeniu oraz na kary grzywny. Ponadto Sąd zasądził przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowych w wysokości 35 350 zł. oraz nałożył na jednego ze sprawców obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, poprzez zapłatę na rzecz Skarbu Państwa kwoty 30 375 zł. Śledztwo prowadzone jest nadal, a lista osób, które usłyszały zarzuty nie jest zamknięta.

 

publ. /ps/

 

 ———————————————

 

zobacz także:

 

9 grudnia, w ramach wykonywania czynności służbowych,  funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej wylegitymowali w Raciborzu obywatela Nigerii. Okazało się, że jest on poszukiwany za oszustwa.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here