Apel o wstrzymanie wycinki cennych kasztanowców!

Grupa mieszkańców Raciborza zaangażowała się w akcję obrony kasztanowców odmiany Baumana, które rosną w Raciborzu przy ul. Klasztornej. Zdaniem apelujących, drzewa nie są martwe. List do redakcji: Zwracamy się do Pana Prezydenta z wielką prośbą o wstrzymanie planowanej wycinki trzech sztuk kasztanowców rosnących przy ul. Klaszotrnej w Raciborzu. Naszym zdaniem decyzja o zgodzie na wycinkę tych drzew jest zbyt pośpieszna oraz obarczona dużym prawdopodobieństwem błędnej oceny tych drzew. W związku z tym prosimy aby miasto wstrzymało się z wycinką tych drzew do końca maja przyszłego, 2014 roku, aby bezspornie stwierdzić, czy te drzewa obumarły. Chcemy dodać, że drzewa te były zielone całą wiosnę i lato, a stan drzew na jesieni jest spowodowany szrotóweczkiem kasztanowcowiakiem, który doprowadza do szybkiego żółknięcia i opadania liści. Jednak to nie zabija drzew, gdyż tak jest od lat – odkąd szrotóweczek dotarł do Polski

- reklama -

 

Od redakcji: Chcący zachować anonimowość organizator akcji zbierania podpisów pod apelem w obronie kasztanowców poświadcza, że do 11 grudnia pod apelem udało mu się zebrać 121 podpisów. Na niekorzyść powodzenia inicjatywy przemawiał fakt uzyskania przez miasto zezwolenia starostwa na wycinkę drzew. Upłynął również termin odwołania się od decyzji. Na prośbę organizatora akcji zbierania podpisów w obronie drzew wysłaliśmy zapytanie do Prezydenta Miasta Racibórz Mirosława Lenka w tej sprawie. – Prezydent spotkał się ze Stowarzyszeniem, które prowadzi tę sprawę i wycinka drzew została wstrzymana – poinformowała nas rzecznik prezydenta Raciborza Anita Tyszkiewicz-Zimałka.

Kasztanowiec odmiany Baumana (Aesculus hippocastanum 'Baumanii')  to odmiana uprawna pełnokwiatowa, kwiaty są płonne (nie zawiązują owoców), a więc takie drzewa są efektowniejsze w czasie kwitnienia i jednocześnie nie śmiecą w czasie dojrzewania owoców (na podstawie: pl.wikipedia.org).

 
/żet/

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Bezkarność absurdalnych wycinek i sposobu przeprowadzania tzw.prac pielegnacyjnych w koronie drzew przynosi nestety więcej strat niż korzyści . Firmy ktore je wykonuja tzw.specjalistyczne mają stały przerób czyli dochód , a owocem ich prac jest przeważnie powolne zamieranie drzew lub w najlepszym przypaku ich zdegenerowanie .Ick prace sprowadzaja sie na ogół do pionizowania korony drzew , skracaniu nadmiernego zdrowych konarów i gałęzi czli zaniku naturalnego pokroju drzewa .
    Czesto nowe nasadzenia są niszczone bądź usychaja z braku wody .

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here