Zmarł Paweł Lokaj – wspomnienie

13 grudnia 2013 roku, w wieku 93 lat, zmarł w Żorach mgr Paweł Lokaj, urodzony w Brzeziu nauczyciel, tłumacz, współpracownik wydawanego w tamtejszej parafii pisma "Brzeski Parafianin".

Śp. Paweł Lokaj urodził się 17 lutego 1920 r. w Brzeziu n/Odrą (obecnie dzielnica R-rza).  Drogę życiową  p. Lokaja przedstawia,  na podstawie Jego wspomnień , ciekawa praca magisterska napisana w 1999 roku na UŚ, przez p. Marzenę  Mikula. A droga  życiowa  śp. Pawła Lokaja  przedstawia się  niezwykle interesująco. Poczynając od dzieciństwa i  początków szkoły podstawowej w Brzeziu n/Odrą , w okresie, kiedy ważyły się losy nie tylko nadodrzańskiej miejscowości ale również wschodniej części Górnego Śląska. Były to lata powstań śląskich „Dom w którym  ujrzałem światło dzienne  był położony  około 200 metrów od wyznaczonej później granicy Państwa Polskiego z Niemcami (…)” pisze we wspomnieniach. Brzezie zostało włączone w skład powiatu rybnickiego, tak  więc losy ojca kolejarza wiodły rodzinę Lokaja do Wodzisławia  Śląskiego, Rybnika , Żor.  Śp. Paweł Lokaj , jak na owe czasy, należał do  nielicznych, którzy kończyli szkołę średnią  i studia. Szkołę średnią  skończył  w Rybniku.  Duży wpływ na młodego gimnazjalistę wywarł dr Popiołek wówczas nauczyciel historii w rybnickiej szkole, po wojnie zaś rektor Uniwersytetu Śląskiego.
    

- reklama -

Jak wspomina śp. Paweł Lokaj wśród nauczycieli, którzy wywarli wielki wpływ na Jego zainteresowania, był przede wszystkim nauczyciel łaciny Andrzej Pyra. Wieloletnia znajomość z p. Lokajem w pełni potwierdza Jego wspomnienia, pisze: „przez sześć lat nauki Łaciny zapoznałem się  z wieloma dziełami historyków pisanych w tym języku. Do dziś pamiętam fragmenty z dzieł Nepara, Caesaro, Liviusza, Tacyta, Cycerona (…)”.

Pełni podziwu byliśmy dla wiedzy śp. Pawła w okresie współpracy, podczas redagowania pisma „Brzeski Parafianin”. Dla potrzeb pisma  Paweł Lokaj przetłumaczył „Chronik der Parochie Pogrzebin”, Racibórz 1888 Augustyna Weltzla. Dla mieszkańców Brzezia istotny jest również fakt, że w latach 1946-1949 pracował jako nauczyciel w brzeskiej szkole. Dalsze lata pracy zawodowej  związane były początkowo ze szkołą podstawową w Żorach, zaś od roku 1951 do 1980 z Zasadniczą Szkołą Zawodową w Żorach – początkowo jako nauczyciel a od 1966 jako dyrektor tajże placówki. Po przejściu na emeryturę  pracował w niepełnym wymiarze godzin do 1995 roku, jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym  im. Karola Miarki w Żorach.

Paweł Lokaj przez całe życie pracę zawodową łączył  z pracą społeczną ; od 1997 na stałe włączył się w działalność Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, przyczyniając się  do wielu ważnych akcji a także wydania „Księgi Pamiątkowej Miasta Żory”.

Śp. Paweł Lokaj znany jest z działalności pisarskiej. Szczególnie cenne są Jego tłumaczenia tekstów z języka niemieckiego pisane gotykiem, jak chociażby kroniki  Żor, Raciborza, Pogrzebienia, szkoły podstawowej w Baranowicach. Teksty p. Lokaja wykorzystane zostały również  w książce Henryka Kocója. Wiele artykułów ukazało się  w prasie regionalnej. W 2001 roku  jako założyciel, honorowy prezes  Towarzystwa Miłośników Miasta Żor odbierał odznaczenie dla Stowarzyszenia statuetkę „Phoenix Sariensis” .

Z żalem żegnamy zacnego nauczyciela, wspaniałego Człowieka współpracownika pisma historyczno- religijnego „Brzeski Parafianin” a również  wieloletniego przyjaciela.

Małgorzata i Florian Burek.

Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny od znajomych i przyjaciół z Brzezia n/Odrą.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here