Gwarancje de minimis dla małych przedsiębiorstw

Portfelowa Linia Gwarancyjna de minimis pozwala przedsiębiorcom z sektora MSP uzyskać wsparcie w pozyskiwaniu kredytów mimo braku zabezpieczeń własnych.

W pierwszym kwartale 2013 roku BGK uruchomił program Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis (PLD), dzięki któremu przedsiębiorcy z sektora MSP mogą uzyskać wsparcie w pozyskiwaniu kredytów mimo braku zabezpieczeń własnych. O szczegóły programu zapytaliśmy Wojciecha Byczka – Dyrektora placówki Raiffeisen Polbank w Raciborzu.

Redakcja: Od kiedy Raiffeisen Polbank udziela kredytów zabezpieczonych gwarancją de minimis?

- reklama -

Wojciech Byczek: Raiffeisen Polbank należał do pierwszej grupy banków, które przystąpiły do programu już w marcu 2013 r. Małym firmom w ramach programu oferujemy atrakcyjnie oprocentowany limit kredytowy w rachunku bieżącym zabezpieczony gwarancją BGK z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności. Maksymalna kwota kredytu wynosi 400 000 zł, a maksymalny okres kredytowania to 24 miesiące.

Którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z oferty dla małych firm?

Oferta przeznaczona jest dla firm posiadających zdolność kredytową, których przychód za ostatni rok nie przekroczył 4 mln zł.

Na jaką wysokość gwarancji może liczyć mała firma?

Kwota gwarancji nie może przekraczać 60% kwoty kredytu i być wyższa niż 3,5 mln zł. Maksymalna wysokość jednostkowej gwarancji zależna jest od wielkości pomocy de minimis, którą kredytobiorca otrzymał w bieżącym roku podatkowym i dwóch latach go poprzedzających oraz nie może przekroczyć 200 tys. EUR lub 100 tys. EUR dla firm działających w branży transportu drogowego.

Czy procedura jest skomplikowana? Jakie dokumenty należy przygotować?

Procedura ubiegania się o gwarancje de minimis jest stosunkowo prosta i przejrzysta. Oprócz standardowych dokumentów kredytowych, kredytobiorca pragnący skorzystać z programu powinien złożyć wniosek o udzielenie przez BGK gwarancji spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis. Wszelkie formalności będzie mógł załatwić w placówkach banku, bez konieczności kontaktowania się z BGK.

Czy Raiffeisen Polbank uczestniczył w przeszłości w podobnych programach?

Mamy ponad 20-letnie doświadczenie w finansowaniu polskich przedsiębiorców, a sektor MSP od zawsze był dla naszego banku niezwykle istotny. W przeszłości oferowaliśmy naszym klientom możliwość skorzystania z różnych programów pomocowych w tym np. kredytów technologicznych. Na podstawie posiadanych doświadczeń wiedzieliśmy że podobne programy cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i tym chętniej dołączyliśmy do najnowszego rządowego programu, w ramach którego będziemy pośredniczyć w udzieleniu gwarancji o wartości aż 1 mld złotych.


Raiffeisen Polbank

ul. Długa 22/9
47-400 Racibórz
Tel. 755 21 81
www.raiffeisenpolbank.com

Artykuł sponsorowany
——————————————————————————————————————–  
Polecamy również:

Biznes? To tu! Ziemia raciborska zaprasza! [WIDEO]

Kolejna produkcja promująca powiat raciborski. Tym razem skupiono się na aspektach gospodarczych. Zachęcamy do obejrzenia filmu promującego walory inwestycyjne powiatu. Biznes? To tu! Ziemia raciborska zaprasza! [WIDEO].

WNP: Rafako nie zamierza odpuścić rynków zagranicznych

Wartość portfela zleceń Rafako to 5 mld zł, z czego na eksport przypada kilkanaście %. Udział zleceń zagranicznych z uwagi na duże projekty w kraju będzie spadał, ale firma chce nadal być aktywna na rynkach eksportowych.

Śląskie Targi Weselne w przyszłym roku w Raciborzu

12 stycznia w Raciborzu odbędą się VII Śląskie Targi Weselne, podczas których  będzie można zapoznać się z nowymi trendami w usługach weselnych oraz firmami działającymi w branży. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here