Ekologiczna moda na solary przynosi profity

– Prawie 40% produkcji krajowej kolektorów słonecznych pochodzi z Raciborza – tłumaczy Roman Majnusz, prezes firmy Ensol Sp. z o.o. Raciborska firma zajmuje czołowe miejsce w branży solarnej na rynku europejskim.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu od lat wydaje czasopismo naukowe Eunomia. W ostatnim numerze ciekawego wywiadu udzielił Prezesem Zarządu firmy Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o.  w Raciborzu Roman Majnusz. – Energetyka solarna to dziedzina zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego i jej zamianą w energię cieplną lub elektryczną. Prościej, promienie słoneczne są użyte do podgrzania wody np. w domu czy w basenie, do ogrzewania domu czy też do produkcji prądu. Pozyskiwanie energii ze słońca jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym i ekonomicznym, co w dobie stale wzrastających cen energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej społeczeństw jest szczególnie pożądane. Inwestowanie w takie ekologiczne źródła energii stało się w ostatnich latach bardzo pożądane czy wręcz modne. Powstało w ostatnim czasie wiele programów wsparcia, pozwalających uzyskać dofinansowanie zarówno na etapie produkcji i wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu solartermii i fotowoltaiki, jak również na etapie uruchamiania ich u użytkownika, czyli w domu jednorodzinnym lub w bloku mieszkalnym. Racibórz jest tu doskonałym przykładem wykorzystywania środków pomocowych. Setki małych instalacji solarnych i coraz więcej instalacji widocznych na budynkach wielorodzinnych czy nawet wieżowcach – mówił R. Majnusz pytany przez dr Nowaka.

- reklama -

W ostatnich latach krajobraz Raciborza zmienił się nie do poznania. Na dachach wielu domów jednorodzinnych i wieżowców zostały zamontowane solary. Ekologiczne inwestycje nie byłyby możliwe do przeprowadzenia (lub zostałyby przeprowadzone na o wiele mniejszą skalę), gdyby nie wsparcie finansowe, którego na ich przeprowadzenie udzielają Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz gmina Racibórz.

publ. /żet/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here