Miejskie kamienice do termomodernizacji

0

Gmina Racibórz bardzo liczy na wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Władze Raciborza zamierzają wydać 1 mln zł na remonty mieszkań i lokali, których gmina jest właścicielem lub współwłaścicielem. Gmina poprzez Miejski Zarząd Budynków nie jest wstanie sprostać ogromnym potrzebom remontowym, dlatego bardzo liczy na wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Skąd wsparcie instytucji znanej ze wspierania przedsięwzięć proekologicznych w tym wypadku?

- reklama -

Miasto od lat działa według pewnego schematu: remont budynku łączony jest z jego termomodernizacją, która przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej obiektu i tym samym zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co de facto przekłada się na zmniejszenie niskiej emisji. Na przestrzeni ostatnich lat w ten sposób udało się zrealizować wiele inwestycji, których gmina – bez udziału środków WFOŚiGW w Katowicach – nie byłaby w stanie przeprowadzić.

Jakie plany ma gmina Racibórz w 2014 roku? Poniżej prezentujemy listę zadań (podane przy nich kwoty dotyczą udziału MZB w inwestycji przy założeniu, że pozostałą część dołoży WFOŚiGW w Katowicach):

– Termomodernizacja budynku przy ul.Armii Krajowej 6 w Raciborzu wraz z przebudową 89 193,00
– Termomodernizacja budynku przy ul.Solnej 23 w Raciborzu wraz z przebudową 64 900,00
– Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Racibórz poprzez likwidację lokalnych źródeł ciepła/palenisk węglowych, termomodernizację oraz przebudowę budynków wielorodzinnych – dotyczy budynku przy ul.Szewskiej 3 – 20 257,00
– Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Racibórz poprzez likwidację lokalnych źródeł ciepła/palenisk węglowych, termomodernizację oraz przebudowę budynków wielorodzinnych – dotyczy budynku przy ul.Zborowej 5 – 47 409,00
– Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Racibórz poprzez likwidację lokalnych źródeł ciepła/palenisk węglowych, termomodernizację oraz przebudowę budynków wielorodzinnych – dotyczy budynku przy ul.Stalmacha 6 – 241 580,00
Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Racibórz poprzez likwidację lokalnych źródeł ciepła/palenisk węglowych, termomodernizację oraz przebudowę budynków wielorodzinnych – dotyczy budynku przy ul.Różyckiego 11-13 i Dąbrowskiego 15 – 419 590,00.

Nawet jeśli gmina nie otrzyma wsparcia na realizację wszystkich projektów, to realizacja chociażby ich części w pewnym stopniu przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców – nie tylko bloków i kamienic, ale również wszystkich mieszkańców miasta. Choć Raciborzowi daleko do Rybnika czy Wodzisławia Śląskiego (jeśli patrzeć na stan powietrza – w Raciborzu jest ono dużo lepsze) to i tak nie jest idealnie, zimową porą nader często mieszkańcy miasta są ostrzegani przed wychodzeniem z domów z powodu przekroczeń dopuszczalnych norm stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu.

/Wojciech Żołneczko/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here