Wywiad z…

0

Wywiad z…
Uczestnicy kółka dziennikarskiego działającego w szkole przeprowadzili wywiad z panią pielęgniarką.
W okresie, gdy temperatura jest coraz niższa, a często bardzo zróżnicowana, jesteśmy narażeni na coraz więcej chorób. Warto wiedzieć, jak chronić się przed nimi. Pomoże w tym kilka rad uzyskanych od pani pielęgniarki.

Redakcja: -Jakie choroby zagrażają nam w okresie jesienno-zimowym?

Pani pielęgniarka: -Najczęstsze choroby przy takiej niepewnej pogodzie, jaką mamy teraz: przeziębienia, grypy, katar, zapalenie gardła.

Red.: -Czy jakaś specjalna dieta może pomóc w tym, by nie chorować?
Pani pielęgniarka: – Oczywiście. Należy stosować dietę, w której dominują warzywa i owoce, szczególnie te krajowe, czyli takie, które rosną w polskich ogrodach i sadach. Wskazane jest też pić dużo soków, minimum szklankę dziennie soku owocowego lub warzywnego. Polecam też wodę z sokiem zamiast coli.

Red.: -Jak się ubierać?

Pani pielęgniarka: -Najlepiej ubierać się ciepło, ale na cebulkę, tzn. tak żeby można było zdjąć sweter i zostać w bluzie, a pod spodem mieć jeszcze koszulkę. Nie lekceważyć niskich temperatur i nie myśleć sobie: „A jakoś przelecę ten kawałek drogi z domu do szkoły”. Nie zapominać o niezbędnej czapce i o szaliku. Szczególnie przestrzegam uczniów przechodzących z basenu do szkoły: obowiązkowo czapka naciągnięta na uszy, coś osłaniającego szyję, zapięta kurtka! Takie 3 minuty drogi wystarczy, by złapać zapalenie zatok albo katar i potem otoczenie musi znosić takiego zasmarkanego koło siebie.

Red.:- Ile czasu spędzać na świeżym powietrzu?

Pani pielęgniarka: -Gdy temperatura jest niższa najlepiej jeden spacer, około pół godziny, a gdy jest cieplej starać się spędzać zdecydowanie więcej czasu na powietrzu. Suche powietrze, a takie mamy i w szkole, i w domu nie sprzyja zdrowiu. Zresztą źle się czujemy, gdy nie wychodzimy na dwór. Mamy sucho w nosie, sucho w gardle, zaczyna boleć głowa, zaczynają się kłopoty z zasypianiem.

Red.:- Jakich zasad higieny przestrzegać?

Pani pielęgniarka: -Należy dbać o regularny sen, zdrowe jedzenie, dużą ilość ruchu. Absolutnie nie przebywać w pomieszczeniu zadymionym przez palaczy. Walczyć z nałogowymi palaczami wszystkimi dostępnymi środkami. Nigdy nie dawać skusić się na spróbowanie, jak to smakuje. Poza tym bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk, po przyjściu ze szkoły poświęcić tej czynności więcej niż kilka sekund. O czym jeszcze należy pamiętać? Nie przesiadywać bezczynnie w domu, ale unikać kontaktu z osobami chorymi. A jak już złapie nas katar, to używać chusteczki higienicznej i pamiętać, że jest to chusteczka jednorazowego użytku, tzn. po wydmuchaniu nosa, chusteczkę wyrzucamy, a nie chowamy do kieszeni, gdzie hodujemy armię bakterii.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here