List do redakcji: Brońmy Polskich Lasów!

85

"Rząd zamierza wyciągnąć z Lasów Państwowych dodatkowe 1,6 mld zł. Zacznie się wielkie rąbanie. U nas też!".

AKTUALIZACJA 04.02.2014
Każda osoba chętna do podpisania się pod wnioskiem o referendum ws. obrony lasów i ziemi może to zrobić w Raciborzu w zakładzie krawieckim przy ul. Ogrodowej (obok sklepu Novex).
——————————————————————————————————————– 
Lasy polskie płacą rocznie 1 mld zł podatków. Teraz rząd zamierza wyciągnąć z Lasów Państwowych dodatkowe 1,6 mld zł. Leśnicy byli w Sejmie i ostrzegali przed zmianami w ustawie o Lasach Państwowych, ale nikt z nimi nie dyskutował.  Zacznie się wielkie rąbanie. U nas też
– pisze w liście do redakcji Czytelnik z Raciborza i zachęca do udziału w akcji "Wspierajmy Leśników. Brońmy Polskich Lasów. Brońmy Polskiej Ziemi".

Celem organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju  Zrównoważonego Rozwoju Polski oraz Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy (w porozumieniu z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości) jest przymiarka do ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. – Każdy komu zależy na Polskich Lasach  Polskiej Ziemi może udzielić poparcia pod wnioskiem o poddaniu pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskie Ziemi – informują organizatorzy akcji. Drugi człon akcji dotyczy postulatu renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców.

- reklama -

Pod TYM linkiem można pobrać listę do zbierania podpisów w sprawie referendum. Wypełnione arkusze należy następnie wysłać listem poleconym (najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem) na adres: Prof. Jan Szyszko, Poseł na Sejm RP, ul. wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa.

Lasy Państwowe gospodarują na 1/4 gruntów Polski. W 2012 roku przychody Lasów Państwowych przekroczyły 8,25 mld zł, przychody ze sprzedaży wyniosły ok, 7,8 mld zł, a zyski netto 250 mln zł. Majątek Lasów Państwowych szacowany jest na 300 mld zł. Ogromne pieniądze kuszą rządzących. W 2010 roku ówczesny minister finansów Jan Vincent Rostowski zaproponował zaliczenie LP do sektora finansów publicznych (w ten sposób środki finansowe będące w posiadaniu przedsiębiorstwa mogłyby zostać wykorzystane do obsługi długu publicznego), jednakże plany te nie zostały zrealizowane (w proteście przeciwko temu rozwiązaniu udało się zebrać 1 mln podpisów!).  Obecne plany sięgnięcia do "kasy" Lasów Państwowych polegają na nałożeniu dwuletniego "haraczu" (jak określają to obrońcy lasów) na LP w wysokości (łącznie) 1,6 mld zł. Dodatkowo od 2016 roku LP byłyby zobowiązane rokrocznie zasilać budżet kwotą 100 mln zł (niezależnie od tego, czy w danym roku uda się wypracować zysk).

/Wojciech Żołneczko/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

85 KOMENTARZE

 1. Oby nam lasy tylko w tv nie zostały .a te nasze powycinają sprywatyzują i ogrodzą[img]http://thumbnails01.okazje.allegro.pl/69FF81A3/52f246a6426ae1ee7c0000061391609510.jpg/400×300/fixed_canvas_ffffff[/img]

 2. tusk chyba chce z kolegami zasłużyć na miano tego co Polskę zastał murowaną i w miarę funkcjonującą a zostawil bezrobotną , gigantycznie zadłużoną, zdezorganizowaną. i wysprzedaną.

 3. Dlatego tych szkodników trzeba od władzy odsunąć.Nie uznają nawet polskich lasów chcą je zniszczyć a potem sprywatyzować miedzy sobą.Niedokonanie wasze Polacy są od was mądrzejsi i niepozwolą sobie w kaszę dmuchać bez końca.

 4. Komunikat poseł Anny Sobeckiej dotyczący referendum w sprawie Lasów Państwowych

  Toruń, dn. 6 lutego 2014 r.
  Szanowni Państwo!

  24 stycznia na posiedzeniu plenarnym Sejm przyjął zmiany w ustawie o lasach. Zgodnie z nowymi ustaleniami Lasy Państwowe będą od 2016 r. odprowadzać do Skarbu Państwa 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna. Dodatkowo w tym i w przyszłym roku Lasy Państwowe wpłacą do budżetu państwa po 800 mln zł. Wprawdzie zmiany w ustawie o lasach nie wspominają o ich prywatyzacji, ale wysokość nakładanych na nie danin może spowodować niewydolność finansową spółki, a w efekcie konieczność zmian, w tym właścicielskich. Zabranie pieniędzy Lasom Państwowym zdestabilizuje ich sytuację, ponieważ już mają problem ze zbytem drzewa.
  Jeśli chcesz ocalić polskie lasy, podpisz się!
  Wobec braku reakcji rządu na merytoryczne argumenty leśników przemawiające za odrzuceniem szkodliwej dla Lasów Państwowych propozycji zmian w ustawie o Lasach Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy w porozumieniu z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości chcą rozpisania ogólnokrajowego referendum w obronie polskich lasów i ziemi. Trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym.
  Podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum można złożyć w moim biurze poselskim przy ul. Mickiewicza 9/6 w Toruniu. Więcej informacji na stronie internetowej pod adresem: http://www.sobecka.pl

  Z poważaniem
  Anna Sobecka
  Poseł na Sejm RP

 5. Bronią polskiej ziemi
  Poniedziałek, 10 lutego 2014 (10:05)
  Przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach odbędzie się pikieta w obronie polskiej ziemi i przeciwko wyprzedaży lasów. Organizatorem protestu jest Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna”. Pikieta rozpocznie się o godzinie 11.30.
  W związku ze wstąpieniem Polski do UE i ratyfikowaniem traktatu lizbońskiego polska ziemia i rosnące na niej lasy od roku 2016 mogą być nabywane przez cudzoziemców – powiedział Wieńczysław Nowacki, członek zarządu Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna”.
  – Rolnicy czy w szerszym znaczeniu obywatele nie mają szans konkurencyjności. Na poziomie dochodowości jesteśmy poniżej europejskiej przeciętnej. Problemy do dnia dzisiejszego nie są rozwiązane – powiedział Wieńczysław Nowacki.
  Rolnicy planują złożyć dziś na ręce wojewody świętokrzyskiego petycję do najwyższych władz w obronie polskiej ziemi i lasów.
  W tych sprawach rolnicy organizują demonstracje także w innych częściach kraju. W Koszalinie od 7 lutego br. rolnicy rozpoczęli czynną akcję protestacyjną. W Szczecinie protest trwa już ponad trzy tygodnie. Na przełomie 2012 i 2013 r. rolnicy z województwa zachodniopomorskiego protestowali przez 77 dni przeciwko m.in. nieprawidłowościom w obrocie ziemią. Wielokrotnie przejeżdżali wtedy ulicami miasta, blokując ruch.
  Bronią polskiej ziemi

 6. ~PRAWDA 7 minut temu
  I TAKIM SPOSOBEM POLSKA STRACI 30% SWOICH ZIEM W LASACH!!! A NIEMIEC BEDZIE BOGATSZY I ZADOWOLONY Z „POLSKIEGO” RZADU NAJWIDOCZNIEJ NIE ZASLUGUJES POLAKU NA WOLNOSC I BOGACTWO, SKORO NADAL MILCZYSZ I WYBIERASZ ZDRAJCOW POLSKI

 7. ~mentos 19 minut temu
  sprywatyzowali PKP i burdel jakiego świat nie widział-100 spółek-jedna od torów, druga od taboru, trzecia od pracowników, czwarta od rozkładu jazdy, piąta od liczenia pieniędzy, szósta od….itp.itd. tylko od normalnego funkcjonowania pociągów nie ma żadnej spółki. Podobnie będzie z lasami-jedna spólka od ścinki drzew, inna od narzędzi, inna od ludzi, inna od transportu, inna od sprzedaży, inna od liczenia pieniędzy-tylko nagle się okaże, że nie ma już co wycinać i pieniędzy też nie ma.

 8. Baska 21 minut temu
  Bandyci lapy precz
  Bandyci lapy precz od lasow i ziemi bez jednego wystrzalu bandyci rozkradli caly majatek narodowy i zniszczyli co tylko mogli teraz dobieraja sie do lasow jak mogliscie glosowac na takich skorumpowanych cwaniakow Polska jest bankrutem rozkradziona z bilionowymi dlugami te k……. zostawia nam spalona ziemie i zwieja tam gdzie maja zapelnione konta

 9. Sprytny Demontaż 43 minuty temu
  Jeśli „lasy” zostaną doprowadzone do ruiny finansowej, to same upadną. Konsekwencją upadłości jest wyprzedaż majątku, obszarów i drzew. Kto na tym chce zarobić?

 10. ~k 47 minut temu
  I to już ostatni etap Fabryki sprzedane przedsiębiorstwa też Młodzi na emigracji Ziemia już się sprzedaje teraz lasy i jak już powiedział ten co śmieszył innych Nie będzie niczego Dosłownie…

 11. babina 52 minuty temu
  Polskie lasy to skarb narodowy. Jako dzieciak sadziłam las w czynie społecznym. Dziś każdy z nas może pójść do państwowego lasu na grzybobranie,jagody, szyszki a gdy sprywatyzują, to kto pozwoli chodzić po własności?

 12. Uwaga rząd PO -PSL w związku z narastającymi sprzeciwami w calej Polsce tysięcy Polaków przeciwko nałozonemu haraczowi na Polskie lasy ktory może zdestabilizować gospodarkę leśną i są wstępem do prywatyzacji Lasów państwowych zamierza podjąć działania niby to” w obronie Polskich Lasów” (aby pokazać jjak to „dbają” o Lasy i nasz kraj).Z jednej strony finansowo chcą zdestabilizować lasy w Polsce a teraz w ostatnich godzinach wyplyneła ta niby dobra dla lasow Państwowych nowina.Nie dajmy się nabrać Chodzi o to że Rząd PO PSL chce zmienić konstytucję RP dotyczącą Polskich LASÓW..Oficjalnie w celu niby zagwarantowania że lasy zostaną państwowe wszystko było by dobrze gdyby nie jedno małe ale….Chcą wpisać do konstytucji w zmianie jeden wyjątek że LASY BEDZIE MOŻNA PRYWATYZOWAĆ W DRODZE WYJĄTKU określonego w odrębnej ustawie.Sprytne nie? Podpisujmy się pod referendum już im strach widać w oczach boją się że nie dadzą rady swojego dokonać czyli rozgrabienia POLSKI do reszty

 13. odpowiedz
  Zgłoś do moderacji
  Zgadzam się z opinią 176
  Nie zgadzam się z opinią
  1
  ~Pablo 46 minut temu
  Ten rudy g….. chce w pospiechu rozsprzedać nasza ojczyznę

 14. odpowiedz
  Zgłoś do moderacji
  Zgadzam się z opinią
  117
  Nie zgadzam się z opinią
  1
  ~Leśny Ludek 1 godzinę i 1 minutę temu
  Grzebania w konstytucji nie planuje się dla 200mln zł rocznie. Moim zdaniem w planach na końcówkę II kadencji i ewentualnie na III kadencję, jest umożliwienie wykupienia z zasobów LP najcenniejszych przyrodniczo i lokalizacyjnie,- lasów i działek zagospodarowanych. Mam na myśli tereny nad jeziorami, w górach, nad morzem, osady, leśniczówki, ośrodki, itp,.. . Chodzi o tereny atrakcyjne letniskowe i pod przemysł turystyczny. Po III kadencji wszystko co cenniejsze w kraju i w lasach będzie już sprywatyzowane (czytaj sprzedane) i po takich trudach trzeba gdzieś odpoczywać. Uważam jednak, że LP zostaną obronione.pl

 15. Komorowski podpisał wczoraj tą destrukcyjną ustawę dla Lasów Państwowych .Swój człowiek z PO tylko dlaczego nie pomyśli o naszym kraju i Lasach i nie chce wysłuchać Polaków ?

 16. Niech tusk z kolegami odseparują się od Polskich Lasów i polskiej ziemi .Jeszcze tylko to nam zostało bo reszte już posprzedawali. Trzeba ich rozliczyć i pociągnąć do odpowiedzialności a lista jest dłuuuga

 17. Obok zamieszczamy komunikat stowarzyszenia Ekorozwój z dnia22.02.2014 w sprawie ilości podpisów o referendum w sprawie obrony Polskich Lasów i Polskiej Ziemi Komunikat z dnia 22 lutego 2014 roku
  22.02.2014.
  Uprzejmie informujemy, że do dnia dzisiejszego rozsegregowaliśmy, sprawdziliśmy i przeliczyliśmy już 557 603 podpisów.
  Przed nami jeszcze dużo pracy!
  Akcja trwa nadal.

 18. „W obronie polskiej ziemi i lasów” – pod tym hasłem w całym kraju odbyły się dziś protesty rolników. Organizatorem było NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność.

 19. Komunikat z dnia 15 marca 2014 roku
  18.03.2014.
  Uprzejmie informujemy, że do dnia dzisiejszego rozsegregowaliśmy, sprawdziliśmy i przeliczyliśmy już 1 168 391 podpisów.
  Przed nami jeszcze dużo pracy!
  Akcja trwa nadal,

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here