Nowa wystawa B. Stachowa w raciborskim muzeum

21 lutego o godz. 17.00 w raciborskim muzeum będzie miało otwarcie nowej wystawy B. Stachowa "Czas przeszły powracający".
Dyrektor Muzeum w Raciborzu Joanna Muszała-Ciałowicz oraz Bolesław Stachow zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej CZAS PRZESZŁY POWRACAJĄCY 21 lutego 2014 r. o godz. 17.00 (ul. Gimnazjalna 1). – „Czas przeszły powracający” jest wystawą o powracających – z przeszłości – obrazach. Pokazuje reakcje współczesnego człowieka na te obrazy. Wystawa ta kontynuuje konwencję używaną w kilku wcześniejszych wystawach takich jak „Miejsce urodzenia” czy „Wiersze obrazami zapisane” – mówi Bolesław Stachow.

– Jest fotografia i jest fotografika. Pierwsza dokumentuje i stara się być obiektywną. Druga kreuje i stara się być subiektywną. W fotografii obiektywnej dominuje „świat ze-wnętrzny”. Struktura świata w obrazach jest taka sama jak struktura świata widzianego oczyma. O wartości tych obrazów – zdjęć decydują za-rejestrowane na nich obiekty, ich atrakcyjność lub sensacyjność. Fotograf ogranicza swoją aktyw-ność do zarejestrowania tematu. Jest to fotografia wizualna, sensualistyczna. W fotografii subiektywnej dominuje „świat wewnętrzny”. Struk-tura tego świata zależy od oso-bowości fotografika, jest ona inna niż rzeczywistość widziana oczyma. O wartości tych obrazów – zdjęć decyduje kreacja nowej realności. Fotografia ta funkcjonuje na poziomie sko-jarzeń myślowych. Jest to fotografia mentalna – dodaje nestor raciborskiej fotografii.

- reklama -

Bolesław Stachow – urodził się w 1940 r. w Grzymałowie na Podolu. Od 55. lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo – pedagogiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: ”Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”.

W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania. W 1985 r. M. M. Auerowie umieszczają jego sylwet-kę w „Międzynarodowej encyklopedii foto-grafów” wydanej w Genewie, w 1999 r. J. Lewczyński w „Antologii fotografii polskiej”, a w 2000 r. P. Pierściński w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu”. W latach 1994 i 1998 ukazują się jego 2 kolejne autorskie albumy fotograficzne „Racibórz”, w 2001 roku album „Ziemia Raciborska”, w 2004 roku album fotograficzno – poetycki „Poeta Ziemi Naszej”, w 2007 roku album „Racibórz – cztery pory roku” .

Rok 2010 obfituje w dwa albumy: „Obrazy z historii miasta” oraz „Racibórz – inspiracje”. W roku 2002 zainteresował się fotografią cyfrową i w tej konwencji powstały prace do albumów: „Wspomnienia z pobytu na Ziemi”, ”Poezja obrazowa” i „Pamiętnik fotografika”. Napisał książkę z zakresu komunikacji wizualnej p. t. „ TEORIA JĘZYKA OBRAZOWEGO ”.Ostatnie jego wystawy to „Ludzie Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu” oraz „Wiersze obraza-mi zapisane”.

publ. /żet/
źródło: Muzeum w Raciborzu
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Stu młodych muzyków dało popis swoich umiejętności

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Willigis Gimnazjum z Monguncji oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu na deskach RCK.

Podsumowano warsztaty wokalne Gospel

W warsztatach wzięło udział ponad 20 młodych ludzi. Koncert powarsztatowy odbył się 31 stycznia w Strzesze.

Fotopodróż po Raciborzu: Rewir zapomnianych parków [ZDJĘCIA]

Istnieją w Raciborzu takie ulice, które jak kości tego miasta, tworzą jego szkielet. Łączą czasami znane arterie miejskie, czyniąc aglomerację jedną spójną całością.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj